«
  1. Anasayfa
  2. Çorba Tarifleri
  3. Ayran Aşı Çorbası

Ayran Aşı Çorbası

Bunu Yazdır

Ayran Aşı Çorbası

Kaç Kişilik: 5 Pişirme Süresi 50 dakika Hazırlık: 20 dakika

Malzemeler

  1. 1 Su bardağı nohut
  2. 1 Su bardağı su
  3. 1 Su bardağı buğday
  4. 250 gram yoğurt
  5. 250 gram süzme yoğurt
  6. 1 Tatlı kaşığı dereotu
  7. 1 Çay kaşığı tuz

Yapılış

Kaynayan suyun içerisine 1 bardak buğday eklenerek pişirmeye işlemine başlanır. Pişirildikten sonra buğday süzülmesi için ocaktan alınır. 250 gram süzme yoğurt ve 250 gram normal yoğurt büyük ve yayvan bir kâse içerisine alınarak iyice çırpılır. Ayran aşı çorbası tarifi için bir gece önceden haşlanan nohut ve buğday kâseye boca edilerek karıştırılır. Daha sonra üzerine tuz ilave edilir. Üzerine yavaş yavaş az miktarda soğuk su eklenir. Bu işleme istenilen kıvama gelinceye kadar devam edilir. En son üzerine ince ince doğranan dereotu eklenir. Meydana gelen karışım yaklaşık 1 saat buzdolabında bekletilerek soğuması sağlanır ve servis aşamasına geçilir.

Ayran Aşı Çorbası Püf Noktaları:

Buğday ve nohudu bol suda ayrı kaplarda bir gün önceden bekletin. Yine ayrı tencerelerde haşlamak suretiyle çorbada kullanın. Sıcak bir şekilde servise sunulacaksa; ayran aşı çorbası tarifi öncelikle yoğurt ile iyice karıştırılır daha sonra acı pul biber ve nane kızdırılmış zeytinyağının üzerinde yakılarak çorbanın üzerinde gezdirilir.

Ayran Aşı Çorbası İlgili Notlar:

İsteğe göre çorbada su miktarı artırılarak veya azaltılarak ayarlama yapılabilir. Pişirme esnasında çırpma telini yoğurdu eklerken kullanmak kıvam açısından daha iyi olur. Servis aşamasında dereotu ince bir şekilde doğranarak üzerine serpiştirilebilir.

Bir Cevap Yaz