«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Bayatlamış Ekmekleri Atmayın Böyle Değerlendirebilirsiniz?

Bayatlamış Ekmekleri Atmayın Böyle Değerlendirebilirsiniz?

Bayatlamış Ekmekleri Atmayın Böyle Değerlendirebilirsiniz?

Bayatlamış ekmekleri genellikle nasıl kullanacağını bilmeyen insanlar çöpe atmaktadır. Oysa çöpe atmak yerine bu ekmekleri çok farklı tarifler de değerlendirebilir ve çok güzel lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. Bu ekmekler köfteler de İskender’de ya da sabah kahvaltılarında sıklıkla kullanılabilir. Bu nedenle bu ekmekleri atmak yerine onları farklı tarifler ile dönüştürüp lezzetlendirmeyi denemelisiniz. Böylelikle hem israftan kurtulmuş olursunuz hem de çok daha lezzetli yemekler yapmış olursunuz. Bayat ekmek ile yapılabilecek tarif arayanlar için birkaç pratik örnek şu şekildedir.

Bayat Ekmek Tarifleri

Bayat ekmek ile yapılacak en güzel yemeklerin başında İskender gelmektedir. Bayatlamış ekmeklerimizin bir tavaya alıp üzerine sevdiğiniz birkaç baharat ve bir yemek kaşığı kadar tereyağı ile birkaç yemek kaşığı zeytinyağı alıp iyice bu ekmekleri kızartsın. Kızaran bu ekmekler çok lezzetli olacaktır. Bu ekmekleri bir tabağa dizerek üzerine salçalı domatesli bir sos ekleyip sonra da dönerleri ekleyerek çok lezzetli bir yemek hazırlamış olabilirsiniz.

Ayrıca pide şeklinde ya da somun ekmek şeklinde bayatlayan ekmeklerinizin küçük küpler şeklinde doğrayıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinde beş ya da 10 dakika kadar kızartarak bunları da çorbalarınız da kullanabilirsiniz. Çorbaların üzerine ekleyerek yemek hem çok lezzetli olacaktır hem de bayat ekmek israfından kurtulmuş olacaksınız.

Bayat Ekmekler Her Öğünde Kullanabilirsiniz?

Bayat ekmek ile yapacak diğer bir tarif ise kahvaltı sofralarında çok sevinerek tüketilen bir ekmek pizzaları olabilir. Bu tarifte genellikle somun veya pide tarzında ki ekmekler ile yapılır. Bu ekmekleri yumurtalı sütlü karışma batırarak fırın tepsisi ne dizebilir ardından üzerine sucuk, sosis, domates, biber, zeytin, mısır gibi şeyler ekleyebilirsiniz. En son olarak ta kaşar peyniri ekleyerek fırına  verip yaklaşık 20 ya da 25 dakika kadar pişirerek fırından alabilirsiniz. Böylelikle ekmek pizzaları sıcacık sofranıza hazırdır.

Bir diğer bayat ekmek kullanma yöntemi ise en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir bayat ekmekler iyice kurtulur. Ardından rondodan çekilerek galeta unu şekline getirilir ve köftelerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sizde evdeki bayat ekmeklerinizi çöpe atmak yerine bu şekilde bu tarifler ile değerlendirip  kullanabilirsiniz.

Daha fazla Pratik Yemek Tarifi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz