«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Birbirinden Lezzetli Sporcu Yemekleri

Birbirinden Lezzetli Sporcu Yemekleri

Birbirinden Lezzetli Sporcu Yemekleri

Birbirinden Lezzetli Sporcu Yemekleri

Spor yaparken çok fazla enerji harcanmaktadır. Sağlıklı yaşam için sadece spor yapmak yeterli değildir. Bir diyet programı ya da düzenli bir şekilde ile birlikte yapıldığı zaman daha etkili olmaktadır. Sporcu yemekleri dendiği zaman ilk akla gelen protein içeriklerinin çok yüksek olduğudur. Böylelikle uzun süre tok kalabilirsiniz. Özellik ile protein içeriğinin yüksek olduğu bir kahvaltı sizi gün içerisinde tok kalmanıza yetecektir. Böylelikle gün içerisinde daha az kalori almış olacaksınız.

Sporcuların tükettiği yiyeceklerin başında yulaf ezmesi gelmektedir. İçerisinde lif bulunduğu için hem kalp dostu hem de sağlıklı bir besindir. Yulaf ezmesini sevdiğiniz çeşitli besinler ile birlikte tüketebilirsiniz.

Sporcu Yemeklerinden Öneriler

Sporcu yemekleri dendiği zaman çok sayıda tarif bulunmaktadır. Çalışan kadınlar için ve spordan geldiğiniz zaman pratik bir şekilde yapılabildiği avantaj sağlamaktadır. Yemeklerin özellikleri incelendiği zaman düşük kalorili olması dikkat çekmektedir. Vücudunuzun bütün ihtiyaçlarını karşılarken sağlıklı bir şekilde beslenmiş olmaktasınız. Avokado, peynir, yumurta, fındık, ceviz başlıca besinler olarak sayılabilir.

Avokado, lor peyniri ile dolma fıstığı ile çok lezzetli ekmekler hazırlayabilirsiniz. Eğer canınız cips istiyorsanız sağlıklı cipsinizi hazırlayabilirsiniz. Üzerine tarçın döktüğünüz elma dilimlerini fırında kızarttıktan sonra fıstık ezmesi ile birlikte yiyebilirsiniz.

Sabah kahvaltılarınızda yumurta besin değeri yüksek olması ve tok tutma etkisi sofranın vazgeçilmezidir. Yanında lor peyniri, bezelye, dereotu gibi besinler ile desteklendiğinde vücudunuzun bütün ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bir bardak sütün içerisine chia tohumu ekleyebilirsiniz ve içerisine sevdiğiniz meyveleri ekledikten sonra buzdolabında bir saat dinlendirmelisiniz. Oldukça lezzetli ve faydalı bir içecektir.

Pratik Sporcu Yemekleri

Spor yaptıktan sonra ve daha sonra gün içerisinde ya da akşam yemeğinde ne yesem diye düşünüyor iseniz pratik tarifler ile keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Yulaftan hazırlayacağınız sebzeli muffin ilk sırada gelmektedir.

Canınız tatlı istediği zaman kinoalı, tam buğday unlu pankek yapabilirsiniz. Sevdiğiniz meyveler ile süsleyerek rahatlık ile tüketebilirsiniz. Atıştırmalık olarak ise yulafın içerisine çeşitli kuru yemişleri ekledikten sonra bal, fıstık ezmesi ve pekmez ile birlikte pişirebilirsiniz.  Daha da çok sayıda sporcu yemekleri bulunmaktadır. Yemek yemenin en zevkli haline şahit olacaksınız.

Bir Cevap Yaz