«
 1. Anasayfa
 2. Börek Tarifleri
 3. Bol Peynirli Tava Böreği

Bol Peynirli Tava Böreği

Bunu Yazdır

Bol Peynirli Tava Böreği

Kaç Kişilik: 6 Pişirme Süresi 30 dakika Hazırlık: 15 dakika

Malzemeler

 1. 4 tane yufka
 2. 1 su bardağı süt
 3. 2 tane yumurta
 4. Yarım çay bardağı sıvı yağ
 5. 1 çay kaşığı tuz
 6. 2 su bardağı kadar rendelenmiş beyaz peynir
 7. Yarım demet ince kıyılmış maydanoz
 8. 2 su bardağı kadar kaşar peyniri

Yapılış

Öncelikle kullanacağımız tavayı ateşin üzerine koyarak bol peynirli tava böreği tarifi yapımına başlayalım. Tavaya bir adet yufkayı serelim. Koyduğumuz bu yufka tavanın dışına taşmalıdır. Derin bir kapta yumurta, süt, tuz ve sıvı yağı karıştıralım. 3 yufkayı parçalara ayırarak yumurtalı karışıma batıralım. Dışarı taşacak şekilde tavaya yerleştirdiğimiz yufkanın üzerine yumurtalı karışıma batırdığımız parçaların bir kısmını yerleştirelim. Yumurtalı yufkaların üzerine beyaz peynir, kaşar ve ince kıyılmış maydanozdan ekleyelim. Aynı işlemi iki kere yaptıktan sonra tavanın dışına taşan yufkaları yumurtalı yufkaların üzerini iyice örtecek şekilde kapatalım. Ocağın altını kısık orta ayarda açıp tavanın kapağını kapatalım. Her bir yüzünü 15 dakika pişirerek tava böreğimizi hazırlayalım.

Bol Peynirli Tava Böreği Püf Noktaları:

Kısık orta ayarda pişirilmesi bol peynirli tava böreği tarifi için önemli bir noktadır. Tavanın kapağı yardımıyla böreği ters çevirerek kızartılması unutulmamalıdır.

Bol Peynirli Tava Böreği İlgili Notlar:

Böreğin daha lezzetli olması için hazırladıktan sonra bir müddet yufkaların sosu çekmesi için beklenmesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yaz