«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Çocuk Gelişimi İçin Sağlıklı Beslenmenin Rolü

Çocuk Gelişimi İçin Sağlıklı Beslenmenin Rolü

Çocuk Gelişimi İçin Sağlıklı Beslenmenin Rolü

Çocuk Gelişimi İçin Sağlıklı Beslenmenin Rolü

Geleceğin büyükleri olan çocuklarımızın sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmesinde, bilinçli ebeveynlerin etkisi büyüktür. Anne ve babalar, çocukların duygusal ve fiziksel gelişimine nelerin faydalı olup olmadığı konusunda dikkatli davranmalı ve aileler, Çocuk Gelişimine Yardımcı Olacak Besinler hakkında doğru bilgiye sahip olmalıdır.

Sağlıklı beslenme denilince akla, vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller açısından zengin yiyecekler gelmektedir. Yetişkinlere nazaran, çocukların bu besin öğelerine ihtiyacı çok daha fazladır. Çocukların yetişkinlere oranla daha hareketli olması nedeniyle, beslenmelerine bir kat daha özen gösterilmesi şarttır.

Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Çocukların iskelet yapılarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve boy uzamasına yardımcı olacak birçok besin grubu bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlilerinden biri, süt ve süt ürünleridir. Çocuğun kemik ve kas gelişimini etkileyen kalsiyum ve riboflamin kaynağı süt, peynir, yoğurttur. Özellikle kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynayan bu besin grubu sayesinde, hastalıklara karşı bağışıklık da kazanılmaktadır.

Çocuk Gelişimine Yardımcı Olacak Besinler arasında et, yumurta ve kuru baklagiller de önemli bir yer tutmaktadır. Magnezyum, çinko ve B vitamini açısından zengin olan bu besin grubu ile çocukların kemik gelişimi ile birlikte doku onarımı, kan yapımı, sinir sistemi ve cilt sağlığı da düzene girecektir. Hayvansal gıdalar ile vücuttaki demir alınımı hızlanacak ve kansızlığın önüne geçilecektir.

Çocuklarda Beyin Gelişimini Etkileyen Besinler Nelerdir?

Çocuklarda beyin gelişimi anne karnında başlar, ancak 5 yaşına kadar devam eder. Bu süreç içerisinde Çocuk Gelişimine Yardımcı Olacak Besinler içerisinde en önemlileri; yumurta, et, balık, süt, peynir, yoğurt, yeşillikler, kuru baklagiller, ceviz, elma, erik, çilek, probiyotikler su ve bitter çikolatadır.

Özellikle su, tüm canlılarda olduğu gibi çocuklarda da hayati bir önem taşır. Yeteri kadar su almayan vücut kortizon hormonu salgılamakta, bu da hafızanın zayıflamasına yol açmaktadır. Gün içerisinde hareketli olan miniklerin, yeteri kadar su tüketimi sadece beyin değil vücut sağlıkları için de gereklidir.

Çocukları Hastalıklara Karşı Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Genellikle kış mevsiminde çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. Özellikle kahvaltıda Çocuk Gelişimine Yardımcı Olacak Besinler verilmesi, çocuğun bir yandan fiziksel ve beyin gelişimini sağlarken, bir yandan da hastalıklara karşı direncini de artırmaktadır. Bu nedenle, çocuk için gerekli besin öğeleri düzenli olarak verilmeli ve çocuğun gelişimi için kaliteli beslenmesine özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yaz