«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocuklarımızın iştahlı olmalarını isteriz fakat abur cubur yemelerini ve sağlıksız beslenmelerini istemeyiz. Marketlerde satılan işlenmiş gıdalar, çikolata, cips, şekerlemeler, trans yağlarla yapılmış birçok ürün, asitli içecekler vs. çocuklar ve gençler için tehlikeli yiyecek ve içeceklerdir. Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar bu zararlı gıdalardan uzak tutmak istediğimiz için başvurduğumuz yollardan biridir.

Sağlıklı beslenme hayatın her evresinde önemlidir. Sadece çocuklar için değil, kendimiz için de beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Gün geçmiyor ki raflardaki ürünlerle ilgili olumsuz bir şey duymayalım. Bir katkı maddesinin zararları açıklandığında direkt olarak raflardaki gıdalarda bu katkı maddesinin olup olmadığı araştırılır. Ve mutlaka o çok sevilen yiyeceklerde bu maddelere rastlanır.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı bir atıştırmalık yapmak çok basit ve maliyeti düşüktür. Şeker yerine kullanacağımız pekmez veya bal, kakao, tam buğday unu, havuç, yağ olarak tereyağı, günlük süt, hurma, fındık, ceviz gibi kuru yemişler ile birbirinden güzel atıştırmalıklar elde edilebilir. Hemen her evde bulunabilecek malzemelerdir. Cips seven bir çocuk için, fırınlanmış patates yapılabilir.

İnternet üzerinden erişip uygulayabileceğimiz sayısız tarif vardır. Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar hazırlamak çok keyifli bir iştir. Ailelerin bu konu üzerinde durmaları, kâr amacı güden üretici firmaları da belki daha sağlıklı ürünler üretmeye teşvik edebilir. İnsanların bilinçli davranmaları durumunda arz ve talep döngüsü devreye girecektir ve sadece evimizde değil, market raflarında da sağlıklı atıştırmalıkları bulabilmemiz mümkün alacaktır.

Atıştırmalıklardaki Zararlı Maddeler

Atıştırmalıklar denince akla birçok ürün gelir. Bu ürünlerin unlu, kakaolu, şekerli, yağlı, tuzlu olmaları normaldir fakat içlerine katılan raf ömrünü uzatıcı maddeler, kıvam arttırıcılar, yapay tatlandırıcılar,  gıda boyaları, trans yağlar oldukça zararlıdır. Bu tür katkı maddelerinin zararlı etkileri zamanla kendini gösterdiği için tüketen kişilere masum gibi gelmektedir.

Çocuklarımızı bu gıdaların zararları konusunda bilinçlendirmemiz gerekmektedir. Bilinçli olurlarsa bizim olmadığımız yerde kendileri dikkat edebilirler. Onları her zaman kontrol etmemiz çok zordur. Okul ortamı ve arkadaş ortamında ne yiyip içtiklerini bilemediğimiz için kendimizin de, iyi birer rol model olmamız önemlidir. Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar hazırlayarak okula bunları götürmelerini sağlamak da bir alternatiftir.

Bir Cevap Yaz