«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Doğu Anadolu’nun Yöresel Yemek İsimleri

Doğu Anadolu’nun Yöresel Yemek İsimleri

Doğu Anadolu’nun Yöresel Yemek İsimleri

Ülkemizin en zengin yemek kültürüne sahip olan Doğu Anadolu Bölgesi, gerek büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği dolayısıyla gerekse yükseklerde yetişen lezzetli bitkilerden dolayı lezzetli yöresel yemeklere sahiptir. Bölgeye ait yöresel tarifler daha çok etli ve otlu yemeklerden oluşmaktadır. Özellikle hamur işi ve et yemekleri konusunda zengin bir seçkiye sahip olan Doğu Anadolu bölgesi sınırları içinde 14 il bulunmaktadır. Hemen hemen her ilinde en az 10 farklı lezzet vardır.

Doğu Anadolu Bölgesine Ait Etli Yemekler

Bölgenin coğrafi ve özel konumundan dolayı büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık oldukça gelişmiştir. Et tüketiminin fazla olduğu bölgelerin başında gelen Doğu Anadolu bölgesi mutfaklarının ana yemekleri ağırlıklı olarak etten oluşmaktadır. Bölgenin et yemeklerinin başında Büryan gelmektedir. Büryan, Bitlis’e ait büyükbaş hayvanların gerdan kısmından alınan etlerin özel kuyu tandırlarda yapılan Doğu Anadolu bölgesinin en lezzetli yemeklerindendir.

Hakkari’de yapılan Doğaba yemeği de lezzetli olmasının yanında doyurucu bir yemektir. Doğaba yemeği kemikli koyun eti ve nohuttan yapılan proteini yüksek bir yemektir. Malatya denilince akla gelen kayısının kavurmayla birleşmesiyle lezzetli hale gelen kayısılı kavurma da bölgenin lezzetli et yemekleri arasında yerini almıştır. Daha birçok etli yemek bölgenin yöresel tarifler seçkisinde yer almaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesine Ait Otlu Yemekler

Bölgenin yüksek kesimlerden toplanan birçok lezzetli ve şifalı ot yemeklerle birleşerek enfes yemekler oluşturmaktadır. Van, Muş ve Ağrı yöresine ait Keledoş bölgenin en lezzetli otlarından yapılan yemektir. Kurutulmuş peynir, kurutulmuş şifalı ot ve kuşbaşı etten yapılan yemek proteini yüksek olan yöresel bir yemektir.

Evelik Sarması yemeği de evelik otundan yapılan bölgenin yöresel tarifler menüsünde yerini almıştır. Evelik otu gribe iyi gelen bir ot olduğundan dolayı yemeği de oldukça şifalıdır. Bölgede etli ve otlu yemekler dışında hamur işi lezzetleri de bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni Hangel’dir. Kars yöresine ait olan Hangel mantı benzeri bir yemektir. Küçük etlerin büyük muska şeklinde hamurların içine konulmasıyla pişirilip yoğurtlu sosla hazırlanan lezzetli yöresel bir yemektir. Doğu Anadolu bölgesine ait diğer yöresel yemekler arasında Ağrı yöresine ait Çiriş Ketesi ve Elazığ yöresine ait Bükmeli Sırın da vardır.

Daha fazla Pratik Yemek Tarifi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz