«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Domates Meyve mi Sebzemi! Duyunca Şaşıracaksınız

Domates Meyve mi Sebzemi! Duyunca Şaşıracaksınız

Domates Meyve mi Sebzemi! Duyunca Şaşıracaksınız

Domates patlıcangiller ailesinden anavatanı Güney ve orta Amerika olan meyvesi yenebilen otsu bir bitki türüdür. 1893 yılında ABD de sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden sebze diye adlandırılır ama aslında bir meyvedir.

Meyve ve sebzeyi ayırt etmek için genellikle kullanıldığı yemeklere dikkat çekilir dış incelenir. Hatta tatlı tada sahip olanları meyve tatlının dışındakiler sebze olarak bilinir bu zamana kadar halk arasında böyle biliniyor. Aslında bir meyvedir. Fakat bu işe bilimsel yaklaşıldığında durum sanıldığı kadar  basit değildir.

Meyve tohumları taşıyan organdır. Çiçeğin dişi organıdır. Ve döllenme esnasında farklılaşır. Yumurtalığın gelişmesi sonucunda meydana gelen tohumları taşır. Normalde besinler üzerine araştırma yapılıyor bu araştırmalar sonucunda ise çekirdeği olan besinler meyve olarak sınıflandırılır.

Domates Hangi Kategoridedir?

Domates buna halk arasında çoğumuzun isimlendirdiği kabak, domates, salatalık, hatta fasulye gibi yiyecekler meyvedir domates de tabi aralarındadır. Soğan, patates, ıspanak, marul gibi yiyecek ise sebze grubuna girer.

Domates Neden Meyve Olarak Kabul Edilir?

Domates bilimsel olarak bakıldığında bir bitkinin ürününde çekirdek varsa ve bitkinin çiçeğinden ortaya çıktığı için meyve olarak kabul edilir.

Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domatesin yetişmesi ile ilgili en önemli özellik domates sıcak ve ılık iklimde yetişmesidir. Derin köklü bir bitki olduğundan ekiminden önce toprağın özenli bir şekilde sürülmesi yaralı olacaktır.

Domates Çeşitleri Nelerdir?

Domates üretimi tüm dünyada oldukça yaygındır. Ve bu bitkinin birçok farklı çeşidi vardır. Ülkemizde normalde en sık üretilen domates çeşidimiz sırık domatestir bunun dışında biçimine ve rengine göre farklılaşan domates çeşitleri bulunur. Biftek domates, cherry yani diğer adıyla kiraz domates, mor domates ve sarı domates gibi çeşitli marketlerde ya da pazarlarda alıcı bulabilmektedir.

Domates Kaç Kalori Besin Değeri Nedir?

Domates çok lezzetli besin değeri yüksek bir yiyecektir. Kalorisi ise 19 cal’ dir ve sağlıklı bir besin kaynağıdır. Diyetisyenlerin kahvaltı gözdesidir. A ve C vitaminleri bulunur. Ve vitamin bakımından zengindir.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Bol miktarda lif içerdiğinden sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Domatesler kalsiyum içerdiğinden kemikleri güçlendirir.

Daha fazla Pratik Yemek Tarifi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz