1. Anasayfa
  2. Çorba Tarifleri
  3. Düdüklüde Ezogelin Çorbası

Düdüklüde Ezogelin Çorbası

«
Bunu Yazdır

Düdüklüde Ezogelin Çorbası

Kaç Kişilik: 5 Pişirme Süresi 15 dakika Hazırlık: 20 dakika

Malzemeler

  1. 1 su bardağı kırmızı mercimek
  2. Yarım su bardağı pirinç
  3. İsteğe göre yarım su bardağı bulgur (ben tercih etmiyorum)
  4. 1,5 litre su
  5. 2 adet Knor Etsuyu bulyon (ya da isteğe göre 2 su bardağı etsuyu)
  6. 3 çorba kaşığı zeytinyağ
  7. 2 tatlı kaşığı nane
  8. 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

Yapılış

Düdüklüde Ezogelin Çorbası tarifimizde öncelikle kırmızı mercimeğimizi ve pirinçlerimizi bol suda, fazla yıpratmadan yıkıyoruz. Daha sonra düdüklü tenceremize yıkanmış olan mercimeğimizi, pirincimizi ve 1,5 litre kadar olan suyumuzu ilave ediyoruz. Daha sonra 2 adet olan et suyu bulyonlarımızı ya da tercihe göre önceden hazırlanmış olan et sularımızdan bir miktar ekliyoruz. Ben evde bulunabilirlik açısından bulyonları sıklıkla tercih ediyorum. Fakat önceden hazırlanmış ev yapımı et sularının yerini tuttuğunu söyleyemem. Bulyonların içerisinde yeterince tuz bulunduğu için ben haricen tuz eklemiyorum. Tercihe göre ekleyebilirsiniz.

Malzemelerimizi tencereye ekledikten sonra düdüklü tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve düdük sesi geldikten sonra 10 dk orta ateşte pişmesine izin veriyoruz. Süremiz dolduktan sonra ocağın altını kapatıyoruz ve kapağımız açılana kadar küçük bir sos tavası içine zeytinyağımızı, nanemizi ve kırmızı toz biberimizi ekliyoruz. Kısık ateşte 2 dk kızartıyoruz. Tenceremizin kapağı açıldıktan sonra bu sosumuzu üzerine ekliyoruz ve ocağın altını tekrar yakıp 1 dk kadar harmanlanmasını sağlıyoruz.

Sonrasında ister süzgeçten geçirip isterseniz de süzmeden servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Püf Noktaları:

Düdüklüde Ezogelin Çorbası tarifinde özellikle pirinç ve mercimek oranına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi durumda çorbanız çok koyu olabilir. Ayrıca çorbamızın olmazsa olmazı et suyu ya da bulyondur. Kullanılmadığı durumda çorbanızdan aynı lezzeti bulamazsınız.

Yemekle İlgili Notlar

Yapması oldukça kolay ve zahmetsiz olan bu çorbamızın lezzeti de dillere destandır. Süzgeçten geçirilmemesi şahsi tercihimdir lezzetinde fark ettiğini söyleyebilirim.

Bir Cevap Yaz