«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. En Güzel İftar Menüleri

En Güzel İftar Menüleri

en güzel iftar menüleri

En Güzel İftar Menüleri

İftar menüleri ramazan ayında azalan yemek öğünlerinden kaynaklı vücutta vitamin ve mineral eksikliklerini tamamlayıcı ve vücudu toparlayıcı olmalıdır. Bunun için iftar menülerinin besin değeri yüksek ve vücuttaki mineral ve vitaminleri tamamlaması gerekir.

Ramazan ayının sıcak ve kavurucu aya denk gelmesinden dolayı bizleri ve nefsimizi çok zorlamaktadır ve bununla birlikte çeşit ve ağır yemek sayısı ve ağırlık derecesi artıyor. Bununla birlikte vücutta sindirememe, hazımsızlık ve şişlik sorunları meydana geliyor. Bundan dolayı vücutta halsizlik ve uyuşuklukla birlikte kendini toparlayamama meydana geliyor. Onun için iftar menülerinin hafif ve doyurucu olması gerekiyor.

İftar Menülerinin Vazgeçilmezi: Çorbalar

Ramazan menülerinin en başta gelen vazgeçilmezi çorbalardır. Ramazan yaz aylarının kavurucu sıcaklığına denk geliyor. Bununla birlikte vücuttaki yoğun terleme ile vücuttaki su miktarının büyük bir oranı atılıyor. Kuruyan insan vücuduna yemeğe geçmeden bir çorba içmek hem vücudu ve hem de mideyi rahatlatarak midenin yemeklerin sindirimine hazırlıyor.

Ramazan ayı herkesin nefsini zorlayan bir aydır. Bu ayda genel olarak her türden yememek gerekir. İftar menülerimizi dengeli bir şekilde hazırlamalıyız. Mesela hem kırmızı et hem de beyaz eti bir arada tüketmemeliyiz. Yoksa bütün günkü açlıkla biriken yorgunluğun yanına halsizlik ve hazımsızlık eklenerek bütün günkü açlığın üstüne keşke yemeseydim pişmanlığı oluşur. Onun için hazırlanan iftar menülerinden fazla çeşitli yemeklerden ve aynı besin değerinden birçok tür barındırmamalıyız yoksa iftar ziyafetiniz adeta bir eziyete dönüşür.

İftar Menülerinin Besin Değeri

İftar menülerini sadece besin değerini düzenleyici ağırlıkta olmamalıdır mineral bakımından da zengin olmalıdır. Bütün gün içerisinde normal bir bireyin tüketilmesi gereken su miktarı 2-2,5 litredir. Ve bunu iftar anından itibaren almaya başlanmalı azar azar olmak kaydıyla ta sahur vaktine kadar doğru ve düzenli tüketilmesi gereken en önemli vücut ihtiyacıdır.

Ramazan ayının olmasının açın halinden anlamak için ve bütün yıl boyunca yediğimiz zararlı yemeklerin zararlı etkilerden ve sindirim sistemimizi kötü yönden değiştiren etkilerini kaldırmak ve vücudu temizlemek bir anlamda resetlemek olarak bakılmalıdır ramazana onun için ramazan menülerinin çok yorucu ve fazla karmaşık çeşitleri barındırmamalıdır. Hafif sindirime yardımcı yemeklerden oluşmaktadır.

Bir Cevap Yaz