«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Et Seçiminde Kritik Hususlar

Et Seçiminde Kritik Hususlar

Et Seçiminde Kritik Hususlar

Et Seçiminde Kritik Hususlar

Akşama şöyle güzel bir et yemeği hazırlamak veya gelmesi beklenen misafirlerinize bir ziyafet çekmek arzusundaysanız iyi et seçimi konusunda kendinize güveniyor olmanız gerekir. Çünkü elinizdeki kaliteli bir et değilse, eti pişirme konusunda ne kadar iyi olduğunuzun pek de bir önemi yoktur. Bu sebeple midelerde bayram havası oluşturacak etlerin niteliklerine kısaca bir değinelim. Bu kritik iş, etin alınacağı yerin güvenirliğine kadar dayanıyor. Zira ister market olsun ister kasap, kesilen hayvanların sağlıklı olduğuna dair bakanlıktan onaylı yerleri tercih etmek gerekiyor.

Aldığınız yere kesim koşullarını, helal kesim belgesine sahip olup olmadıklarını, hayvanların besleme şartlarını sorup içinizi rahatlatabilirsiniz. Unutmayın ki detaylı ve titizlikle seçilmiş bir kasap, sonrasında size büyük kolaylıklar sağlayacak, işinizi daha hızlı ve kaliteli bir şekilde halletmenize katkı sunacaktır.

Etin Nitelikleri Nasıl Olmalı?

Öncelikle ilk görüşte ete duyulan aşktan bahsedelim. Etin rengi pembe veya açık kırmızı olmalı zira fazla koyuya kaçan renkler etin yaşlı bir sahibinin olduğunun ve dolayısıyla sert yapısının göstergesidir. Etin duruşu da sanki sizi görmüş de dikkat kesilmiş gibi tok ve toplu halde olmalı; yayılmış halde duranların hali pek hayra alamet olmayabilir. Gözümüze kestirdiğimiz eti detaylı incelerken ‘yazı’ adını verdiğimiz ince yağ damarlarının homojen şekilde yayılmış olmasına dikkat etmekte fayda var. Çünkü yağlı et aynı zamanda lezzetli et anlamına gelir. Mermerimsi görünüme sahip etler merada, doğal şartlarda beslenen hayvanlardan elde edilmiş ve omega 3 açısından da zengin demektir.

Bir diğer unsursa etin yumuşak olmasıdır. Bunun için dinlendirilmiş, taze et kokusu yaymayan, sinirleri kaybolmuş etler tercih edilmelidir. Kıyma çektirecekseniz daha önceden paketlenmiş ürünler yerine gözünüzün önünde, sizin seçtiğiniz etten hazırlanan kıymaları tercih edin ki bayatlığı konusunda şüpheye düşmeyesiniz. Bir de iyi bir et seçimi için marine edilmiş, baharatlanmış etleri almaktan da yine tazeliğini anlaması güçleşeceği için kaçınmak gerekir.

Damak Lezzetine Göre Et Seçimi

Eğer ben eti iyi pişmiş severim diyenlerdenseniz etinizi ince dilimler halinde kestirebilirsiniz. Ancak eti dövdürmek etin yağ dokusuna zarar vereceğinden ve pişirirken dağılmasına yol açacağından ötürü önerilmez. Bonfile, antrikot ve kontrfile hayvanın sırt kısmından çıkan, az hareket ettiğinden yumuşak olan etlerdir. İyi et seçimini damak tadınızla desteklemek için; yağsız et sevenler bonfileyi, marine ederek yumuşatırım diyenler yağlı dokusundan ötürü kontrfileyi, en yağlısı en lezzetlisidir diyenler ise antrikotu tercih edebilirler.

Bir Cevap Yaz