«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Et Yemek Kilo Yapar mı? İşte Bilimsel Kanıtı

Et Yemek Kilo Yapar mı? İşte Bilimsel Kanıtı

Et Yemek Kilo Yapar mı? İşte Bilimsel Kanıtı

En güçlü hayvansal proteinlerin başında gelen et, içerisinde yer alan mineral ve vitaminler ile birlikte insan vücudunun vazgeçilmez besin kaynakları arasında yer almaktadır. Özellikle de kırmızı et çok güçlü hayvansal protein kaynaklarından biridir. Diyet yaparken dahi vücudun günlük protein ihtiyacının karşılanabilmesi oranında diyetin yarısının hayvansal kaynaklı proteinlerden oluşması önerilmektedir. Hayvansal proteinler arasında en kalitelisi şüphesiz ettir. Et yemek kilo yapar mı? Sorusu oldukça merak edilen konulardan biridir. Ölçülü bir şekilde tüketildiği takdirde tüketilen et hem sağlıklı beslenmeyi hem de kilo kontrolünü sağlayacaktır.

Et Yemek Kilo Aldırır mı?

Günümüzde en sık karşılaşılan ve merak edilen konuların başında et tüketiminin kilo alımına yol açıp açmadığı gelmektedir. Et mükemmel bir protein kaynağı olsa da diğer besinlerde olduğu gibi et tüketiminde de aşırıya kaçıldığı takdirde çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilmektedir. Çok fazla et tüketimi gerçekleştirmek fazla protein tüketimine neden olacağından böbreklerin ve karaciğerin fazla çalışmasına neden olarak böbrek ve karaciğerde doku tahribatı gibi durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Et yemek kilo aldırır mı sorusunun cevabı elbette fazla tüketildiği takdirde kilo alımına yol açabilmektedir. Bundan dolayı yeterli ve sağlıklı bir beslenme tarzı için beslenme alanında uzman bir doktordan profesyonel bir destek almak faydalı olacaktır.

Et Tüketiminin Sağlığa Faydaları

Düzenli bir şekilde et tüketmenin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Düzenli et tüketimi sayesinde vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korumak mümkün hale geliyor. Vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan et tüketimi aynı zamanda kilo kontrolünde önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Ülkemiz de de sıklıkla tüketilen kuzu eti, sığır ya da keçi gibi hayvanların etinde bulunmakta olan kırmızı ette bol miktarda vitamin ve mineral yer almaktadır. Sağlıklı protein içeriği ile uzun süre tok tutan kırmızı et spor yapanların ve diyet uygulayanların besin listelerinde mutlaka bulunan gıdalardan biridir. Ayrıca içerdiği demir sayesinde bağışıklığı güçlendirerek anemi gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azalttığı bilinmektedir.

Daha fazla Pratik Yemek Tarifi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz