«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Turşu hemen hemen herkesin çok sevdiği ve severek yemeklerin yanında tükettiği yiyeceklerden biridir. Özellikle kış aylarında yemeklerin yanında vazgeçilmezdir. Evde turşu yapmak çok meşakkatli bir iş gibi görünse de aslında yapımı kolaydır. Birbirinden farklı sebzeler kullanılarak son bahar aylarında  turşu yapılır ve kış aylarında tüketilir. Evde turşu yapımı için önemli olan birçok püf nokta vardır. Bunlara dikkat edildiği zaman yaptığınız tüm turşular oldukça lezzetli olur ve uzun zaman tüketebilirsiniz.

Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Evde turşu yapmanın püf noktalarına bakacak olursak aslında kolay şeylerdir. Şöyle ki Turşu Tarifi için dikkat edilecek birkaç nokta vardır. Bunlara dikkat ederek oldukça lezzetli kütür kütür  turşular hazırlayabilirsiniz. Bunların başında turşu kuracağımız sebzelerin taze olması gerekir. Turşu kurmak istediğiniz sebzeler eğer bekletilmiş ve solmuş sebzeler olursa turşunuz çok lezzetli olmaya bilir. Bunun ile beraber mevsiminde Turşuların yapılması da oldukça önemlidir. Turşuyu yaz aylarında sonbahar gelmeden yapınca eğer buzdolabına koymaz iseniz kısa sürede kötü olabilir bu nedenle en doğru mevsim eylül aylarıdır. Turşunuzu bu aylarda kurarsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Turşu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Turşu yaparken alacağınız sebzeleri güzelce seçtikten sonra temizce yıkamalı ve turşu yapmaya hazır hale getirmelisiniz. Turşuluk sebzelerimiz hazırlandıktan sonra  küçük küçük doğranarak cam kavanozlara konulmalıdır. Cam kavanoz çok daha sağlıklı olduğu için ilk tercihiniz muhakkak cam kavanozlar olmalıdır. Ardından sebzeleri bu kavanozlara güzelce dizerek koymalısınız. Dizmeden rastgele kavanozun içerisine atarsanız çok fazla boşluk kalır ve bir süre sonra tuşunuz yarıya iner. Turşunuzu güzelce dizdikten sonra  turşu suyunu yapmanız gerekir.

Turşu suyunda en önemli püf nokta içerisine konulan limon tuzu tuz ve sirkenin doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Turşunun en önemli püf noktası kesinlikle turşu suyu aromasının ayarlanmasıdır. Burada tuz sirke ve limon tuzu oranları turşu kavanozun büyüklüğüne göre ayarlanarak bu şekilde turşu hazırlanmalıdır. Böylelikle turşunuz oldukça lezzetli olur. Bir kış boyunca yemeklerinizin yanında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Daha fazla Pratik Yemek Tarifi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz