«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Güzel Pilav Yapmanın Yolları

Güzel Pilav Yapmanın Yolları

güzel pilav yapmanın yolları

Yemeklerin Vazgeçilmezi Pilav

Yemek kültürümüzde olmazsa olmaz yemeğimiz pilavdır. Pilavın çoğu yemekle bir araya gelmesi, başka yemeklerle bütünlük oluşturması inkar edilemez. Kültürümüzde pirinç pilavı yapmak aslında mutfakta becerinin de bir sembolüdür. Pirinç pilavını tam anlamıyla yapabilen diğer yemekleri de kolaylıkla yapar anlayışı var. Ne kadar zor görünse de aslında püf noktalarını bilerek kolayca yapabileceğiniz bir yemektir. Güzel pilav yapmanın yolları bilinmeden pilavı tam olarak tutturamayabilirsiniz.

Güzel Pilav Yapmanın Yolları

Pilavınızın mükemmel olması çok zor bir iş değil sadece gerekli bilgilere sahip olmak yeterli olacaktır. O halde Güzel Pilav Yapmanın Yollarına değinelim. Öncelikle pirinci iyi seçmelisiniz. Genel olarak baldo pirinç tercihiniz olmalı; tane tane durmasını istiyorsanız. Pirinci ıslatıp bekletebilirsiniz ancak ıslatmak şart değildir. Kesin olarak yapılması gereken pirincin sudan geçirip süzdürülmesi gerektiğidir. Kapağı açtığınızda mis gibi kokan bir pilav istiyorsanız tereyağı kullanabilirsiniz.

Pilavı ne kadar çok kavurursanız o kadar güzel bir pilavınız olacaktır. Daha beyaz bir pilav olması için 1-2 damla limon suyu sıkabilirsiniz. İyi bir pilav için ölçü en önemlisidir. Örneğin bir su bardağı pirinç için bir buçuk su bardağı su koymanız gerekir. Dilediğiniz oranda bu ölçüyü artırabilirsiniz. Ancak su kaynamış olmalıdır. Suyu döktükten sonra suyun her yere dağılmasını sağlayın ancak karıştırmayın. Pilavı her zaman kısık ateşte pişirmek gerekir. Aynı zamanda kapağı açmayın. Ocağın altını kapattıktan sonra pilavınızı demlenmeye bırakın. Her zaman dinlenmiş yemeğin tadı daha güzel olur.

Pilav Çeşitleri

Pilav denilince aklımıza genel olarak pirinç pilavı gelir. Aslında pirinç, bulgur gibi taneli bitkilerin, şehriye, kuskus gibi makarna türlerinin de suda pişirilmesiyle elde ettiğimiz bir yemektir. Ancak sofraların vazgeçilmezi hiç şüphesiz pirinç pilavıdır. Hangi pilav olursa olsun yaparken korkutan bir yemek olmuştur.

Ya tutmazsa ya güzel olmazsa soru işaretlerini yaşarız.  Kıvamının tutturulması aslında çok zor bir şey değildir. Önemli olan pilav yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bilmektir. Pilav çeşitlerinin sofranızı çeşitlendirmesi, misafirlerinize yedikleri en güzel pilavı yapabilmeniz sizi de onları da mutlu edecektir. Siz de Güzel pilav yapmanın yollarını araştırıp pilavınızı en güzel şekilde sofranıza koyabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz