«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktaları denince akla ilk gelen şey sevgiyle, aşkla mutfağa girmektir. Mutfağını seven, mutfak araç gereçlerini seven bir kadın ya da bir erkek mutlaka orada harikalar çıkaracaktır.  Bir yazar düşünün ki en önemli araç gereci olan kağıdı ve kalemi sevmesin. O yazardan unutulmaz yapıtlar inşa etmesi beklenebilir mi? Nasıl ki kağıdı, kalemi sevmeyen bir yazar olmazsa mutfağını ve mutfak gereçlerini sevmeyen bir aşçı olamaz.

Herkes kendi mutfağının aşçısıdır ve “hangi tariften yaparsam yapayım benim yemeğim lezzetli olmuyor, benim yemeğim güzel olmuyor” kelamının doğruluk derecesi yoktur. Güzel yemek yapmanın ilk şartı kendini seveceksin, sonra yemek yapacağın insanı ya da insanları seveceksin, sevmesen dahi Allah rızasını gözeterek şahıslara değil senin yemeğini yiyecek Allah misafiri gözüyle yemeğini tadacakları hoş göreceksin, sonra evini ve mutfağını ve mutfak gereçlerini seveceksin. Tüm bunlar Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktalarıdır.

Hayatın her alanında olduğu gibi insan yaptığı yemeklerle de ruh halini, kişiliğini yansıtır. Sofra düzeninden yemeklerin servis ediliş şekline kadar hepsi sizi yansıtacaktır. Her detay ile ayrı ayrı ilgilenmeniz, her detaya ayrı ayrı değer vermeniz yemeğinizin lezzetine şüphesiz lezzet katacaktır.

Güzel Yemek Nasıl Yapılır?

Güzel yemek yapmak aslında özenle hazırlanan bir yemeği ifade eder. Baştan savma, değersiz, bakımsız bir şeyin güzel olması da beklenemez. –bu sadece yemek için geçerli değildir- Emek vermeden güzel yemek de olmaz. Önce emeğini verdiğine inanacaksın. Sen her şeyi tam yaptıktan sonra hala yemeğinde beğenmediğin noktalar bulunuyorsa bu da senin deneyim kazandığını gösterir ki bir dahaki hazırlığında bu hoşutsuzluğunu gidermenin muhakkak bir yolunu bulursun.

Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktaları dendiğinde akla gelen diğer bir nokta da az önce bahsettiğimiz gibi deneyimdir. Hayatımızdaki her şeyi deneyimleyerek daha da güzelleştirme imkanı buluruz. Aynı bunun gibi yaptığımız yemekler ile de deneyim kazanır bir süre sonra göz kararı, hatta sadece kokusundan, görüntüsünden neyin eksik olduğunu, neyin fazladan konulmasının yemeği daha da lezzetli hale getireceği bilinir hale gelecektir. Erken kalkan yol alır misali haydi güzel yemekler yapmaya.

Bir Cevap Yaz