«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hamur İşi Neden Şişmanlatır?

Hamur İşi Neden Şişmanlatır?

Hamur İşi Neden Şişmanlatır?

Ülkemizde hamur işi ve ekmeğe yönelik tüketim aşırı derecede fazladır. Gıda takviyesi olarak yalnızca hamurlu yiyecekler yemek insan sağlığına olumsuz yönde etkilemek ile beraber obezite olarak adlandırılan bir hastalık haline de gelir. Yapılan ekmekler börekler çörekler baklavalar sağlık açısından son derece zararlıdır. Hamurlu besinler yerine çorba, salata tercih edilerek mide hafifletilmeli ve hazımsızlık sorunu yaşamamak için bu tür yaklaşımlara yönelmelidir.

Hamur İşi Zararlımıdır?

Toplumumuzda hamur işi ve ekmek tüketimi diğer ülkelere kıyasla Bir hayli fazladır. Bunun önüne geçilmesi ve halkımızın bilinçlendirilmesi son derece önemlidir. İnsanlar hamurlu yiyecekler alarak midelerine küstürüyor ve aşırı kilo ve yağ oranında bir alım meydana geliyor. Alınan bu kilo ve yağlar hareket edilmediği takdirde erimediği ve kaybolmadığı için kişide bir takım şikâyetleri de beraberinde getiriyor. Bu şikâyetlerin başında şeker tansiyon kalp sıkışması hareket kısıtlanması hantallaşma isteksizlik gibi pek çok sorun görülüyor. İş yaparken bile hayatı olumsuz yönde etkileyen bu sorunlar pek çok alanda probleme neden olabiliyor. Yaşanan bunca olumsuz etkilere rağmen yine de halkımız bu tür hamurlu yiyeceklerin zararlı olduğunu bildikleri halde yeme alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar.

Çözüm ve Öneriler

Uzmanlar tarafından söylenen hususlardan biri olan aşırı hamurlu yiyeceklerin metabolizmayı olumsuz bir şekilde etkilediğidir. Azar azar ancak önü çoğaltarak yemek yemek hem sağlıklı hem de zararlı olabilecek etmenlerden korunmak için son derece önemli bir yaklaşım olur. Hamur işi tek başına tüketilmemeli yanında hafif ve mideye iyi olmayacak gıda takviyesi niteliğinde olmalıdır.

Eğer gerekiyorsa bir uzmana başvurarak durum anlatılmalı bir program veya diyet listesi kişiye özel hazırlanarak uygulamaya geçirmelidir. Bu arada kişi diyetisyenin uygulamış olduğu bu program ve listeye adım adım uymalıdır. Kararlı ve azimli bir şekilde bu tür zararlı gıdalardan kurtulmak mümkün olur. Mideyi ve bedeni bu tür hamurlu gıdalar ile beslemek demek diğer mineral ve proteinlerden uzak olduğunuz anlamına gelir. Hamur işinden uzak durarak protein oranı yüksek ve sağlıklı gıdalar tüketmek hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek açısından son derece önemlidir.

Daha fazla Pratik Yemek Tarifi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz