«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hangi Bakliyat Kaç Kalori! Yemekten Yapmadan Önce İyi Düşünün

Hangi Bakliyat Kaç Kalori! Yemekten Yapmadan Önce İyi Düşünün

Hangi Bakliyat Kaç Kalori! Yemekten Yapmadan Önce İyi Düşünün

Sebze, meyve ve bakliyatların hepsinin de vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmez. Ancak bazı besinlerin kalorisi yüksek olduğundan vücuda fayda sağladığı gibi zararları da bulunuyor. Uzmanların da söylediği gibi her besini tüketin ancak az tüketin.

Kısaca her besinin vücuda sağladığı fayda çok fazla ancak çok fazla tüketilirse vücuda zarar verebilir ve bazı rahatsızlıklara da neden olabilir. Bakliyat haftada birkaç kez tüketilebilir. Her baklagilin kalorisi farklıdır. Baklagil yemeklerini yerken dikkat edilmeli. Bir besinin 200 gramı ile başka bir besinin 100 gramı aynı kaloriye eş değer olabilir.

Bakliyat

Bitkilerin meyvesi veya tohumlarının kuru tane forumuna getirilmesine bakliyat denir. Baklagiller genellikle insanların tüketmesi için kurutulan besinlerdir. Baklagillerin içerisinde mercimek, nohut, fasulye, bakla börülce, yonca ve yer fıstığıdır. Bakliyatlar, diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan gıdalardan biridir.

Baklagillerin içerisinde, folik asit, kalsiyum, fosfor, çinko, demi, protein ve lif bulunmaktadır. Diğer besinlerin içerisinde en fazla karbonhidrat ve çinko içeren besinlerde baklagillerdir. İçerisinde antioksidan madde içerir. Bu madde, hücrede herhangi bir hasarın meydana gelmesini önler veya geciktirir. Aynı zamanda içerisinde doymuş yağ ve kolesterol bulunmamaktadır.

Kuru Baklagil Besin Değerleri

Vücudumuzun enerji kaynağı olan bakliyat, doymuş yağ ve kolesterol içermezler. Aynı zamanda protein yönünden de oldukça zengin bir besindir. Mercimek; mineral ve vitamin yönünden en zengin kuru baklagillerden biridir. İçerisinde folik asit, fosfor ve magnezyum bulunmaktadır. Bunların yanı sıra içerisinde bağışıklık sistemini düzenleyen çinko da bulunmaktadır. Mercimeğin 100 gramı yaklaşık olarak 116,4 kaloridir.

Soya fasulyesi, dünyada en fazla tüketilen protein kaynağıdır. 100 gram soya fasulyesi yaklaşık olarak 147 kaloridir. İçerisinde 9 gram karbonhidrat, yağ, 18 gram protein ve 7 gram lif bulunmaktadır. Protein bakımından oldukça zengin olan soya fasulyesi yağ bakımından da zengindir.

Bezelye; çoğu kişinin bezelyeyi sebze olarak bilse de aslında bir baklagildir. Diğer bakliyatlara göre kuru değil, taze ve yeşildir. Pişmiş 100 gram bezelye yaklaşık olarak 81 kaloridir. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat ve protein içermektedir.

Daha fazla Bakliyat ve Sebze Tarifi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yaz