«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. İftarda Sofranızı Süsleyecek Hafif Mezeler

İftarda Sofranızı Süsleyecek Hafif Mezeler

İftarda Sofranızı Süsleyecek Hafif Mezeler

İftarda Sofranızı Süsleyecek Hafif Mezeler

Ramazan ayının yaklaşmasıyla iftar ve sahur menüleri hakkında araştırmalar yapılmaya başlamıştır. İftar ve sahur sofralarını zenginleştirmek isteyen kişiler, farklı yemek tariflerine göz atmaktadır. Ramazan ayında hem tadıyla hem de görüntüsüyle sofraları zenginleştirecek hafif meze tarifleri bulunmaktadır. İftarda sofranızı süsleyecek hafif mezeler konusunda çeşitli öneriler bulunmaktadır. Meze önerileri, herkesin zevkine uygun olarak hazırlanmıştır. Hem aile içinde hem de özel iftar davetlerinde kullanılabilecek lezzetli mezeler bulunmaktadır.

İftar sofralarının en çok kullanılan ve vazgeçilmez yemeklerinden olan mezeler kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yemeklerin yanında kullanılan ve lezzet katan mezeler, ramazan aylarına neşe katmaktadır. Hafif olmaları sebebiyle mideyi rahatlatan mezeler, aynı zamanda zengin sofraların oluşturulmasını sağlamaktadır. Pratik olarak ve az malzeme kullanılarak yapılan meze tarifleri, birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Ramazan ayında yapılabilecek mezeler arasında yoğurtlu semizotu salatası öne çıkmaktadır. Yoğurt kullanılması sebebiyle hem mideyi rahatlatan hem de lezzetli olan bir mezedir.

Ramazan Ayı Mezeleri

Ramazan ayında özellikle iftar menülerinde tercih edilebilecek çeşitli mezeler bulunmaktadır. Yoğurt, yeşillik, sebze ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılabilecek birçok meze bulunmaktadır. Polenta isimli meze, son zamanlarda sık kullanılan mezeler arasında yer almaktadır. Yapım aşamasında peynir ve mısır unu kullanılan meze, hem lezzeti hem de hafif yemek tercihleri arasında yer almaktadır. İftar sofralarında tercih edilecek diğer bir meze tarifi ise kırmızı pancar ile yapılan mezedir. Cebiz, pancar ve çeşitli yeşillikler ile yapılabilecek bir mezedir.

Yoğurt kullanılarak yapılan lezzetli mezeler arasında patates çanakları da dikkat çekmektedir. Patates ve yoğurt ile yapılan meze, iftar menülerinin en lezzetli meze seçeneklerinden biridir. Uzun yıllardır sofraların vazgeçilmez mezelerinden olan piyaz; kuru fasulye yumurta ve yeşillikler ile yapılmaktadır. İftarda sofranızı süsleyecek hafif mezeler tarifleri oldukça çeşitlidir. Sofraların en bilinen mezelerinden olan haydari de sarımsak ve çeşitli yeşillikler ile yoğurdun karıştırılması ile yapılmaktadır.

Sofraları Süsleyen Meze Tarifleri

İftar sofralarında hem lezzeti hem de görüntüsüyle iştahları açacak mezeler bulunmaktadır. Közlenmiş biber ile yapılan yoğurtlu meze, mideleri rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Mor lahana ile yapılan yoğurtlu meze, iftarda sofranızı süsleyecek hafif mezeler arasında yer almaktadır. Tüm bu meze tariflerini az malzeme ile hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür.

Bir Cevap Yaz