«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kalorisi Düşük Hamur İşi Yemekleri

Kalorisi Düşük Hamur İşi Yemekleri

Kalorisi Düşük Hamur İşi Yemekleri

Kalorisi Düşük Hamur İşi Yemekleri

Hamur işi yemekleri yemesi çok lezzetli ancak geri dönüş olarak bakıldığında çok kalorili yemek türlerindendir. Özellikle kızartma şeklinde yapılan hamur işleri hem kalori açısından hem de sağlık açısından oldukça zararlıdır. Ancak yemek kültürü gereği hamur işi yemeklerinden de vazgeçebilen bir toplum değiliz. Her özel günde muhakkak masalarda yerini alır. Eğer vazgeçemiyor isek yaptığımız hamur işini daha düşük kalori içerecek şekilde hazırlayabiliriz. Kalorisi düşük hamur işi yemekleri nasıl yapılır denilirse eğer bunun belli başlı püf noktaları bulunmaktadır.

Kalorisi Düşük Hamur İşi Yemekleri Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamur işi yemeklerinde kalorinin yüksek olmasının ilk sebeplerinden bir tanesi kullanılan yağ ve bu yağın miktarıdır. Peki kalorisi düşük hamur işi yemekleri nasıl yapılır? Hamur işi yaparken kalori düşürmek isteniyorsa kullanılan yağ miktarı düşürülmelidir. İlk olarak yağ miktarı düşürülerek başlanılabilir. Katı yağ kullanmak yerine sıvı yağ kullanılabilir. Ama eğer daha da düşük kalori olsun derseniz yağ yerine alternatif olarak meyve çeşitlerinden tabi ki abartmamak şartı ile yararlanabilirsiniz. Meyvelerin yağa oranla yağ oranı düşüktür. Özellikle katı yağ kullanmak yerine meyve pürelerinden ki en iyisi muzdur faydalanılabilir. Unlu gıdaların yeri tabi ki önemlidir ancak kaloriyi düşürmek istiyorsak unu çeşidini değiştirebilir ya da alternatif ürün kullanabiliriz. Hamur işi yapılırken beyaz un yerine tam buğday unu tercih edilebilir.

Düşük Kalorili Hamur İşi Yapmanın Püf Noktaları

Hamur işi zaten başlı başına yüksek kalori demektir. Ancak bir nebzede olsa bu kalori düşürülebilir. Kalorisi düşük hamur işi yemekleri nasıl yapılır denildiğinde belli püf noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle hamur işinin pişirilme aşaması çok önemlidir. Pişirme esnasında kızartma yerine fırınlama tercih edilmelidir. Çünkü kızartma yapılırken kızartma yapılan yağ da hazırladığınız hamur işinin içine çekecektir ve kalorisi ikiye katlayacaktır. Diğer bir önemli nokta ise hamur işi hazırlarken içine kattığınız malzemelerdir. Eğer içli bir tarif hazırlıyor iseniz malzemeyi kalorisi düşük olan malzemelerden tercih etmelisiniz. Örneğin tuzsuz ya da light peynir gibi.

Bir Cevap Yaz