1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kalorisi Düşük Yemekler

Kalorisi Düşük Yemekler

«

Kalorisi Düşük Yemekler

Günümüzde çalışma koşullarının değişmesinden kaynaklı olarak pek çok yeni hastalık meydana gelmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bunların başında da obezite gelmektedir. Bir çok sağlık sorunlarından korunmanın yolları olduğu gibi obeziteden de korunmanın yolları olmalı, bunun da yolu kalorisi düşük yemekler konusundan geçmektedir.

Kalorisi düşük yemekler vücuttaki yağ oluşumunun engellenmesinde aktif yardımcı konumundadır. Çünkü bir paket cips ile bir tencere yemek aynı kalori değerine sahiptir. Bunun yanında doyurucu etkisi yoktur ve acıkmaları artırır. Fakat ev yapımı hafif bir yemek hem metabolizmayı daha da hızlandırır hem de besinlerin sindirilmesi açısından vücudunuza izin verir.

Kalorisi yüksek besinler kan şekerinde çabuk yükselme ve çabuk düşüşlere sebep olduğu için insanın çok daha çabuk acıkmasına neden olacağından daha sık yemek yeme ihtiyacı meydana gelecektir. Bunun sonucunda da çabuk acıkan ve yüksek kalorili beslenen vücutta yağ birikmeleri meydana gelecek ve bu da zamanla insanlardaki obezite hastalığını artırmaya neden olacaktır.

Kalorisi Düşük Yemekler Nasıl Yapılabilir?

Kalorisi düşük yemekler deyince akla gelen ilk besinler nedense hep salatalık, otçul beslenme, lezzetsiz yiyecekler akla gelmektedir. Aslında yemeklerin pişirme şekilleri değiştirilerek kalorileri düşürülebilir ve bu sayede daha sağlıklı olunabilir. Mesela bir patatesin ocakta yağda kızartılması ile fırında hafif bir zeytinyağı eklenerek kızartılması aynı kaloride değildir.

Yemeklerin kalorilerini azaltmanın en basit yöntemlerinden biri kızartma yerine haşlama yöntemi kullanılmasıdır. Haşlama yöntemini sevmeyenler için közleme yöntemi de bir alternatif olabilir.  Besinlerin lezzetini içerdiği kalori miktarı oluşturmaz ve hiç bir şey sağlığınızdan ve sizden daha değerli olamaz.

Düşük Kalorili Yemekler aslında hem formunuzu korumayı, hem lezzet almanızı sağlamayı, hem de sağlık olarak çok daha hissetmenize vesile olmayı amaçlayan besinlerdir. Unutmayın anlık alacağınız lezzetler sonrasında büyük pişmanlıklar meydana getirebilir.

Yemek yemenin asıl mantığı günlük yaşantınızı devam ettirebilmek için gerekli olan enerji miktarını sağlamaktır. Yani vücudumuzu bir araba gibi düşünecek olursak aldığımız besinlerle sadece bu arabanın benzinini sağlıyoruz. Bu sayede daha uzun yol gidebiliyoruz. Ne kadar sağlıklı, kalorisi düşük, lif oranı ve proteini yüksek besinler tercih ederseniz o denli her şey yolunda olacaktır. Bu hayat sizin hayatınız ve bu hayatı güzelleştirmek ve güzel tutmak tamamen sizin elinizde. Unutmayın can boğazdan gelir ama boğazdan da çıkar.

Bir Cevap Yaz