«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Keyifli Sofralar İçin Muhteşem Ana Yemekler

Keyifli Sofralar İçin Muhteşem Ana Yemekler

Keyifli Sofralar İçin Muhteşem Ana Yemekler

Keyifli Sofralar İçin Muhteşem Ana Yemekler

Kalabalık misafirler için, şık görünümlü ve lezzetli yemeklerin bulunduğu masalar hazırlamak, aslında sanıldığı kadar zor değildir. Önemli olan misafirlerin damak tatlarına uygun olan yemekleri bilmek ve sağlıklarına zararı dokunmayacak Ana Yemekler ve salatalar hazırlamaktır.

Hoş bir sunumla lezzetli yemekler sunmak için, öncelikle severek hazırlamak ve yapılacak yemeklerin en pratik şekilde nasıl hazırlanabilir bilmek gerekir. Ana yemekler, sofraların en zahmetli ve zaman alan yemekleridir. Peki hem muhteşem sofralar hazırlamak hem de en leziz yemekleri, en kısa zamanda hazırlamak nasıl mümkün olabilir? Bunun için, en lezzetli ve pratik ana yemek tariflerini bilmek ve şık sunumlarla hem göze hem damak tadına hitap etmek gerekir.

Pratik Ana Yemek Tarifleri Nelerdir?

Herkesin damak tadı farklıdır. Kırmızı etten vazgeçmeyenlerin yanında, beyaz eti tercih edenler, klasik yemekleri beğenen ya da sebze ağırlıklı yemeyi sevenler için pek çok ana yemek tariflerine ulaşmak mümkündür. Türk mutfağının en çok tercih edileni, kırmızı et ile pirincin buluştuğu etli pilav’dır. Yapımı en pratik Ana Yemekler arasında olan bu leziz yemeğin yapımı da çok kolaydır.

Kişi sayısına göre belirlenen pirinç bir kapta ıslatılır. Bu arada kuşbaşı doğranmış etler, önce kendi suyunda suyu çeken kadar pişirilir. Daha sonra etler yumuşayınca içerisine az miktarda yağ konularak sote edilir. Bir küçük soğan ve çarliston biber doğranır, en sona küp küp doğranmış domates ve az bir miktar biber salçası ilave edilir. Kendi suyunda pişirilir.

Tencerenin alt kısmına hazırlanan etli karışım konur üstüne tuz, bir miktar et suyu, pirinç ve pirincin cinsine göre iki kat su konularak pişirilir. Pilav pişince servis tabağına ters çevrilir ve muhteşem görüntüsü ile etli pilav servise hazırlanır.

Şık Sunumlarla En Leziz Ana Yemekler

Yemeklerin lezzeti kadar sunumu da çok önemlidir. Bir köz patlıcanı yoğurtla marine edip, üzerine kuşbaşı etleri bir çubuk yardımıyla dizerek farklı tarzda bir sunum oluşturulabilir. Ya da köfteyi kızarmış patlıcan içine bohça şeklinde sararak görünümünü farklılaştırmak mümkün olabilir.

Görüldüğü gibi et ve patlıcan iki farklı tarzda ve sunumda yepyeni Ana Yemekler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Önemli olan, yemeği yaparken sabır, özen ve itina’dır.

Bir Cevap Yaz