1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Lezzetli ve Kolay Tarifli Et Yemekleri

Lezzetli ve Kolay Tarifli Et Yemekleri

«

Lezzetli ve Kolay Tarifli Et Yemekleri

Protein, yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve vücudumuzun bütün sistemlerinde rol alan bir yapıdır. Karbonhidrat, yağlardan ayıran bir özelliği ile dikkat çekmektedir. Proteinler depolanamaz. Günlük olarak tüketilmelidir. Protein içeriği bakımından en zengin yiyecek ise ettir. Aynı zamanda et yemeklerinin kültürümüzde büyük bir yeri vardır. Doğudan batısına her yöreye özgün bir et yemekleri bulunmaktadır.

Et yemeği dendiği zaman akla ilk gelen saç kavurmadır. Bayramlarda sıklık ile yapılan bir yemektir. Saç üzerinde dilimlenen etler pişirilmektedir. Yapılması çok pratik ve kolay bir tariftir. Bunun yanında Adana kebabı, orman kebabı, islim kebabı da sayılabilir. Söz konusu kebap olduğunda başrolde et yer almaktadır. Özel soslar ve yöresel lezzetler ile kebaplar kültürümüzün en değerli taşlarından biridir.

Et Yemekleri Çeşitleri Nelerdir?

 Çok çeşitli et yemekleri vardır. Hem Türk hem de Dünya mutfağında et yemekleri özel bir yere sahiptir. Türk mutfağında başta kebap olmak üzere çok lezzetli et yemeklerinin içinde köftelerde yer almaktadır. Karadeniz’in güzel yemeği İnegöl köftesi, sulu köfte, kadınbudu köfte her biri birbirinden lezzetlidir. Ancak bu çeşitler içerisinde Gaziantep’in incisi içli köfte ise yapması biraz daha zahmetli olsa da çok özel bir tadı bulunmaktadır.

Et yemeklerinin yanına en çok yakışan sebzeler patlıcan ve patatestir. Fırında çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz köfte ve patatesi yapabilirsiniz. Patlıcan ile köftenin muhteşem bir birleşmesi olan patlıcan kebabını fırınınızda rahatlık ile pişirebilirsiniz. 

Et Yemekleri Tarifleri ve Farklı Lezzet Önerileri

Et yemekleri çok lezzettir. Burada en önemli nokta ise etin pişme kıvamıdır. Restoranlarda yediğiniz et yemekleri evinizde de yapabilirsiniz. Beyti kebabı, etin kullanıldığı farklı bir lezzettir. Yapımı çok zor olmayan ve evde yapılabilecek bir yemek çeşidi olarak da düşünebilirsiniz. Et ve soğanda ayrılmaz ikilisinden yahni pişirebilirsiniz. Bol sebzeli güveçte güzel bir kebapta başka bir seçenektir. Dünya mutfağından ise fajita, dana rosto ve Macar kebabı da lezzetleri ile adlarından söz ettirmektedir. Et aynı zamanda pilavlarda kullanılmaktadır. Çeşitli baharat ve etler ile yapılan Özbek pilavı yaparak misafirlerinize özel bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz