«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Mezeler

Mezeler

mezeler

Mezeler

Dünya yemek literatüründe ordövr olarak geçmekte olan Mezeler, hayran olunacak lezzetlere sahip ılık ve soğuk yemeklerdir. Harika bir akşam yemeğinin başlangıç tabağı olarak da kabul edilebilir. Her yemeğe, her davete ve her ortama uyan mezeler; Türkiye ve Orta Doğu için vazgeçilmez lezzetler arasından yer almaktadır. Yörelere göre çeşitleri farklı olan mezeler sofralara keyif getirmekle kalmayıp, lezzetli olması nedeniyle doyurucu bir yiyecek türüdür.

Soğuk olması nedeniyle hemen tüketilmesi gerekmediğinden keyif veren sohbetlere ara vermeden devam etmek mezelerin bize sağladığı bir ayrıcalık ve güzelliktir. Sohbetin güzelliği, mezelerin efsane lezzetleriyle birleşince unutulmaz bir yemek kaçınılmaz olacaktır. Akşam yemeklerinin, özel davetlerin vazgeçilmezi olan mezeler lezzeti bir yana çeşitliliği bakımından en kalabalık yemek grupları arasında yer almaktadır.

Meze Çeşitleri 

Mezeler mevsimlere göre farklı çeşitlilik göstermektedir ve mevsimlere göre taze bulunan ürünlerden hazırlanması mezelerin daha lezzetli olmasını sağlar. Yazın patlıcan, biber; ilkbaharda enginar; sonbaharda mantar; kışın lahana, her mevsimin sebzeleriyle hazırlanmış olunca mezeler daha lezzetli olur. Geleneksel mutfağımıza has; kurutulmuş biber, kurutulmuş domates, tuzlanmış balık ve deniz ürünleri, konservelerle hazırlanmış mezeler sofralarımızda bolca tüketilir. 

Günümüzde meyvelerin de soğuk yenmesi sebebiyle mezeler grubunda bulunması normaldir. Mevsiminde hazırlanan meyveler mezelerin en sade lezzete sahip tabakları arasında yer alır. Bunların dışında yoğurtla ve süzme yoğurtla yapılan mezeler oldukça sevilmektedir. Havuç tarator, kereviz salatası vb.

Meze Olarak Verilebilecek Yiyecekler

Turşular: Kornişon, cin biber, pancar turşusu meze olarak verilebildiği gibi diğer mezelerin hazırlanmasında kullanılabilirler.

Salatalar: Her türlü salata çeşidi meze olarak kullanılır.

Peynirler: Tulum peyniri, örgü peynir, otlu peynir, cevizli tulum peyniri vb.

Soğuk etler: Çiğ köfte, pastırma, salam, söğüş tavuk, kuzu söğüş, midye dolma, soğuk balıklar örnek olarak verilebilir.

Çirozlar: Tuzla işlem görerek saklanmış ve kurutulmuş balıklar bu kategoriye girmektedir.  

Kuru yemişler: Ülkemizde çok çeşitli olarak bulunan kuru yemişler meze olarak verilebilir ya da diğer mezeler üstünde süsleme amaçlı kullanılabilir.

Meyveler: Mevsiminde seçilmiş meyveler mezelerin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Diğerleri: Zeytinyağlı yemeklerin hepsi, sebze garnitürleri, dip soslar, kızartmalar meze olarak verilen yiyecekler arasındadır.

Bir Cevap Yaz