«
  1. Anasayfa
  2. Pilavlar
  3. Mısırlı Pilav Tarifi

Mısırlı Pilav Tarifi

Bunu Yazdır

Mısırlı Pilav Tarifi

Kaç Kişilik: 2-4 Pişirme Süresi 25 dakika Hazırlık: 10 dakika

Malzemeler

  1. 1 su bardağı pirinç
  2. 1 çay bardağı konserve mısır
  3. 1 buçuk su bardağı sıcak su
  4. 1 yemek kaşığı tereyağı
  5. 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  6. Tuz

Yapılış

Pirincimizi kırmamaya özen göstererek yıkayarak mısırlı pilav tarifi yapımına başlayalım. Yıkadığımız pirinçlere su, tuz ilave ederek dinlenmeye bırakalım. 15 ila 20 dakika kadar bekleyen pirinçlerimizi alalım ve suyu berraklaşıncaya kadar ovalamadan yıkayalım.

Yıkadığımız pirinçleri süzelim. Tenceremizi, orta hararette ateşi üzerine koyalım. Tereyağını ve sıvı yağı koyalım eritelim. Hafifçe kızaran yağlarımızın üzerine pirinçlerimizi ekleyelim.

Pirin tanelerimiz şeffaflaşıp birbirinden ayrılıncaya kadar güzelce kavuralım.

Kavrulan pirin tanelerinin üzerine mısırları ekleyelim. Pirinçlerle mısırları bir iki kere çevirelim. Üzerine sıcak suyumuzu dökelim. Tercihe uygun olarak tuzumuzu ekleyelim.

Tenceremizin kapağını kapatalım ve ocağımızı kısık ateşe alalım. Kısık ateşte pirinç taneleri yumuşayıncaya kadar pişirelim.

Suyunu çeken ve pirinçleri yumuşayan pilavımızı ocaktan alalım. Tenceremizin ağzı ile kapağının arasına kağıt havlu koyalım ve dinlenmeye bırakalım.

Dinlenerek demlenen pilavımız hazırdır. Mısırlı pilav tarifi deneyen herkese afiyet olsun.

Mısırlı Pilav Püf Noktaları:

Pirinç tanelerini önceden suya koymak, suyu berraklaşıncaya kadar yıkamak ve taneler şeffaflaşıncaya kadar kavurmak tane tane olmasının püf noktasıdır.

Mısırlı Pilav İlgili Notlar:

Çocuklar mısırı ve pilavı çok severler. İki sevilenin bir araya geldiği mısırlı pilav çocukların ve ailenin diğer fertlerinin damak lezzetine hitap edecektir.

 

Bir Cevap Yaz