«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Nefis Çorbalar

Nefis Çorbalar

nefis çorbalar

Nefis Çorbalar

Çorbalar mutfağımızın vazgeçilmezidir. Hasta olunur hemen herkesin vazgeçilmez bir tarifi vardır ve iyileştirir, üşüyünce sıcacık bir çorba içilir, çok sıcak bir günde soğuk bir çorba içilerek rahatlanır. Her an her daim çorbalar mutfağımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Özel günlerimizde özel davetlerimizde her zaman can kurtaran çorbalarımız vardır. Vücudumuz için sıvı alımını da büyük önem taşıdığı için çorbalar vücudumuzu da çok iyi geliyor. 

Soğuk bir günde sıcacık bir çorba sadece midenize değil kalbinize de iyi gelir. Hasta olduğunuzda sizi kurtaran ve anne şefkatini hatırlatan tavuk suyuna çorbaları ise her zaman hayatımızda olmasını istediğimiz çorbalardır. Çorbalar sadece akşam yemeklerinin değil sabahların da vazgeçilmezidir. Sabah sıcacık bir çorba ile güne başlamak hem bünyemize hem de ruhumuza iyi gelir. Bu yüzden her mahallede bir çorbacı kesin bulunur.

Kış çorbaları

Ayrı ayrı her çorbanın farklı farklı yararları var. Örneğin ezogelin çorbası sıklıkla tükettiğimiz bir çorba çeşididir. Ezogelin çorbası güç ve kuvvet verir. Zengin besin değerinden dolayı gözlere iyi gelir. Kan akışının normal seviyelerde kalmasını sağlar.  Başka bir örnek olarak yayla çorbası içinde yoğurt bulunmasından dolayı bağışıklık sistemine destek olur. Tokluk hissi vermesinden dolayı vücutta yağ kaybına yardımcı olur. Kültürümüzün en özel ürünlerinden olan tarhana çorbasını ise anlatmaya bile gerek duymuyoruz. Kültürümüzün bize kattığı çok değerli ürünlerden biridir tarhana.

Yaz çorbaları

Yaz aylarında ise sıcaktan dolayı vücudumuzun su kaybının arttığı günlerde çorbalar yine sıvı takviyesi olarak görev alır. Çorbalar sadece sıcak olarak tüketeceğimiz öğünler değildir. Soğuk çorbalar da Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Ayran aşı diye de geçen soğuk çorba en bilinenidir. Bu çorba içinde bulunan baklagiller ve yoğurt sayesinde yine sindirim sistemimize yardımcı olurken içine buz katarak soğuk olarak tüketebildiğimiz için yaz aylarının sıcağında vücudumuzun sıvı ihtiyacını da karşılayabiliriz. Sıcak günlerde yemek yemek istemediğimiz zamanlarda vücut direncinin düşmemesi için soğuk çorbalar en iyi tercihtir. Türk mutfağında çok farklı çeşitte çorba olası bizi sürekli aynı besini tüketmekten kurtarmakla birlikte çorbaları da sofralarımızın vazgeçilmezi yapmıştır.

Bir Cevap Yaz