«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Özel ve Lezzetli Ramazan Menüleri

Özel ve Lezzetli Ramazan Menüleri

Özel ve Lezzetli Ramazan Menüleri

Özel ve Lezzetli Ramazan Menüleri

Her ay birbirinden çok güzel ve özeldir. On bir ayın sultanı olarak tanımladığımız Ramazan ayı hem maneviyatı hem de Ramazan menüleri ile gönülleri fethetmektedir. Gün boyu aç ve susuz kalındıktan sonra sadece kuş sütünün eksik olduğu sofralar ile de her yıl dört gözle beklenmektedir. Bu ay ile özleşen en özel lezzet pidedir. Ramazan sofralarının olmazsa olmazıdır.

Ramazan ayı gelmeden hazırlıklar önceden başlamaktadır. Dolma için kabak, patlıcan kurutulmakta; çorbalık ve erişteler kesilmekte, tarhana, turşular gibi çok sayıda lezzet hazırlanmaktadır. Sofralar daha bereketli ve lezzetli olmaktadır.

Ramazan Menüleri Önerileri

Ramazan menüleri dendiği zaman çok sayıda yemek akla gelmektedir. Bir sofranın olmazsa olmazı çorbadır. Mercimek çorbası, tarhana çorbası, sebze çorbası ya da soğuk ayran aşı çorbası gibi hafif çorbalar tercih edebilirsiniz. Bütün gün bir şey yenmediği düşünülünce bir anda yavaş yavaş ve hafif yemekler ile başlamak daha iyi olmaktadır.

Ana menüde çeşitli et yemekleri, ekşi dolmalar, sulu köfte, sebze yemekleri yapabilirsiniz. Böylelikle günlük karbohidrat ve protein ihtiyacını karşılamış olursunuz.  Bunların dışında enginar, balık ya da kebapları da menünüze ekleyebilirsiniz.

Salata olarak ise mevsim salatalar olabilir. Yeşillik salataları, Akdeniz salatası da farklı seçenekler olarak düşünülebilir.

Ramazan sofralarının olmazsa olmazı tatlılardır. Hem hafif hem de çok lezzetli bir tatlı olan güllacı keyif ile yiyebilirsiniz. Tatlı olarak şerbetli tatlılarda belli günlerde menünüze koyabilirsiniz. Kadayıf dolması, lokma, baklavada tüketilebilir.

Sofranızda vişneden hazırladığınız kompostolar, yoğurt, menüye bağlı olarak da ayran koymalısınız. Yemeklerin yanında farklı bir lezzet ile menünüz mükemmel olacak.

Pratik Ramazan Menüleri

Çalışan kadınlar için Ramazan ayında yemek yapmaya genellik ile çok zaman kalmamaktadır. Pratik Ramazan menüleri ile de lezzetli ve hoş görünen sofralar hazırlayabilirsiniz. Baharat ile et haşlaması, fırında tavuk, köfte, fasulye gibi yemekleri rahatlık ile yapabilirsiniz. Düdüklü de pişen tarifler oldukça pratiktir.

Makarnayı mantar sosu gibi farklı soslar ile servis edebilirsiniz. Fırında patates ve patates gratende hazırlaması daha rahat tariflerdir. Tatlı olarak ise mozaik pasta, sütlaç gibi yapılması biraz daha kolay tatlılar ile de menünüzü tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz