«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Pilav Denince

Pilav Denince

pilav denince

Pilav Denince

Pilavsız bir menü düşünemiyorsunuzdur. Pilavlar sadece Türk Mutfağının değil, Dünya Mutfağının vazgeçilmez ürünüdür. İtalyan usulü pilava risotto, İran pilavına çilav denir. Osmanlı Mutfağında çok çeşidi bulunmaktadır. Tarım yapımından beri pilav yapılıyor. M.Ö. 7000 yıllarına dayanıyor pilavın kökeni. Her ana yemeğin yanında pilavı mutlaka bulunduruyoruz, yakışıyor da. Etin, tavuğun ve baklagillerin yanında pilav olmadan düşünemiyoruz. Belki de bu yüzden her ülkenin sokaklarında ve restoranlarında pilava rastlamak mümkün. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bile pilava rastlıyoruz.

Pilav denince aklınıza sadece pirinç ve bulgur pilavı gelmesin, çeşit olarak birçok çeşidi bulunmaktadır. Tabi ki ana malzemesi pirinç ya da pilavdır ama etlisi, mantarlısı, domateslisi, enginarlısı, kestanelisi gibi geniş ürün çeşitliliğine sahiptir.

Pilav Uluslar Arası Bir Lezzet

Kulaktan duyduğumuz bilgiler arasında pilavın çok da faydalı olmadığı, hatta zararlı olduğu söylentisi dolaşmaktadır. Fakat sanıldığının aksine yapılan araştırmalar pirincin ve bulgurun yararlarını gözler önüne sermektedir. Örneğin, pirinç içerisinde zararlı yağ, kolesterol ve sodyum içermez. Bu sayede yüksek kan basıncı ve hipertansiyonu olan insanlar için tavsiye edilir. Pirinç içerisinde doğal antioksidanlar barındırarak vücudun temizlenmesinde yardımcı olur.

Bulgurun ise yararlarını saymakla bitiremeyiz. Bulgur, yüksek onaranda lif içerdiği için kan şekerini dengelenmesine yardımcı olur. İçerdiği çinko, demir, magnezyum sayesinde kemik sağlığını korur. İçinde bulundurduğu demir, cildi ve saçı besler.

Günümüzde pilavlar sadece bulgur ve pirinç ile de yapılmamaktadır. Firik buğdayı, siyez buğdayı, siyah pirinç, kara buğday gibi pek çok farklı tahılla pilav yapılmaktadır. Bu tahıllarla yapılan pilavlar, besin değeri açısından daha zengin olmaktadır. Bu yüzden pilav yaparken bunları tercih etmek vücudunuza daha fazla fayda sağlamaktadır. Sofralarınızı da daha özenli göstermektedir.

Yöresel pilavlarımız

Özellikle vazgeçemediğimiz, hatta bazılarını sadece özel davetlerde yaptığımız pilavlarımız var. Örneğin, perde pilavı, Osmanlı saray mutfağından gelen Konuralp pilavı, Karadeniz yöremizin güzelliklerinden olan hamsili pilav, firik pilavı mutfağımızda özel yerleri olan pilavlardır.

Başka kültürlerden bize gelen ve vazgeçemediğimiz pilav çeşitlerimiz de vardır. Acem pilavı, Özbek pilavı gibi.

Bir Cevap Yaz