1. Anasayfa
  2. Çorba Tarifleri
  3. Pratik Yayla Çorbası

Pratik Yayla Çorbası

«
Bunu Yazdır

Pratik Yayla Çorbası

Kaç Kişilik: 4 Pişirme Süresi 25 dakika Hazırlık: 10 dakika

Malzemeler

  1. 6 Yemek kaşığı yoğurt
  2. 5 Yemek kaşığı pirinç
  3. 1 Yemek kaşığı tereyağı
  4. 8 Su bardağı su
  5. 1 Tatlı kaşığı kuru nane
  6. 1 Yemek kaşığı un
  7. 1 Tatlı kaşığı tuz

Yapılış

Öncelikle 5 yemek kaşığı pirinç iyice yıkanır.  Çukur bir tencereye konulan 8 su bardağı su ile birlikte haşlamaya alınır. Büyük ve yayvan bir kâsenin içerisine 6 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı un konularak iyice çırpılır. Çırpılan bu karışımın üzerine bir miktar çorbanın suyu ilave edilerek sosun kıvamının açılması sağlanır. Şişen pirinçlerin üzerine hazırlanan sos karıştırılarak eklenir.

Pratik yayla çorbası tarifi devam ederken kaynaması altı kısık olarak bir süre daha beklenir. Bu arada küçük bir tavanın içerisine 1 yemek kaşığı tereyağı konularak eritilir. Üzerine nane konularak iyice karıştırılır. Hazırlanan bu karışım servis edilmeden önce çorbanın üzerine ilave edilir. Damak tadına göre farklı şekillerde baharat ilave edilebilir.

Notlar

İsteğe göre sosuna yumurtanın sarısını da eklemek mümkün. Pratik yayla çorbası tarifi için temperleme yapmak şartı ile tabii ki. Farklı ısıdaki iki sıvının yavaş bir şekilde birbirlerine karışmaları için çırpılarak ısılarının eşitlenmesi şeklinde tarif edilen temperleme yapılan yemeğin kesilmemesi için oldukça önemlidir. Tereyağlı sosa isteğe göre değişik baharatlar da eklenerek görünüm açısından ilgi çekici hale getirilebilir.

Pratik Yayla Çorbası İlgili Notlar:  

Haşlanarak şişmiş bir hale gelen pirinçli sudan daha önce yapmış olduğumuz karışım halindeki terbiyeye 1-2 kez kepçe yardımı ile alınarak karıştırılır. Daha sonra tencereye yavaş bir şekilde dökülür ve yeniden karıştırılır.

Bir Cevap Yaz