«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Ramazan Sorası Nasıl Kurulur?

Ramazan Sorası Nasıl Kurulur?

Ramazan Sorası Nasıl Kurulur?

Ramazan Sorası Nasıl Kurulur?

Nasıl ki gecenin aydınlığı olan bir ay, gündüzü bereketlendiren bir güneş, imanınızı dayandırdığınız bir Kur’an, yeryüzünün sultanı peygamberimiz, cümle alemin devamı olan tavafların tacı Kâbe’miz, evimizi aydınlatan bir annemiz, sırtınızı dayadığınız bir babamız var ise 11 ayın da sultanı olan bir ay vardır ki bu Ramazan ayıdır.

Ramazan ayı berekettir, sabırdır, huzurdur, şükürdür ve daha nicesidir. Azımızı çok eyleyen, aşımızı bölüştürerek paylaşmayı öğreten bu güzel ayda durumu müsait olmayan, Rabbimizin yoklukla imtihan ettiği, tanıdığı, eşi, dostu evimize çağırır, izzet-i ikramda bulunur, evimizi daha da bereketlendiririz.

En güzel yemekleri hazırlar, en çok çeşitleri yaparız. Saatler ilerledikçe neler yapacağımızı şaşırır, her şeyden pişirmeye çalışırız. Rengarenk bir sofra kurulur ve tabi ki herkesin hasretle beklediği su baş köşeye koyulur. Yemeklerimizde de genel olarak Osmanlı mutfağının, yerel kültürün, tarihin izleri görülür. Peki Ramazan Sofrası nasıl kurulur?

Bir Ramazan Sofrasında Neler Olur?

Ramazan sofrası Halil İbrahim Sofrası gibidir. Herkesin yeri vardır ve herkese yetecek miktarda yemek muhakkak bulunur. Ramazan Sofrası Nasıl Kurulur? Sorusunu da yanıtlamaya çalışalım.

Öncelikle Ramazan Sofrasının olmazsa olmazı hurma ve sudur. Bunlar her şeyden önce masada yerini alır. Sonrasında vazgeçilmez olan ve yöreden yöreye değişiklik gösteren Yoğurtlu bir çorbadır. Günün sıcağını ve susuzluğun getirdiği halsizliği ortadan kaldıracak bir lezzet olan yoğurtlu çorba çeşitleri Ramazan Sofrasında kendisini sıklıkla göstermektedir. Çorba yanında olmazsa olmazımız tabii mevsim salatadır. Sirkeli ya da limonlu olacak şekilde isteğe göre şekil alsa da çorba ile vazgeçilmezdir.

Sonrasında her Türk mutfağının olmazsa olmazı olarak karşımıza baklagillerden etli kuru fasulye ya da etli nohut çıkmaktadır ki genel olarak etli nohut tercih edilir. Bunun nedeni de Kuru fasulyenin pişirilme süresinin mutfaktaki o yoğun geçen süreçte gözden kaçırılabilmesidir ki bu da dağılmış kuru fasulye demektir ki her ev sahibinin korkulu rüyesıdır. Yanında vazgeçilmez pirinç pilavı, et kavurması ya da tavuk kavurması, onunda yanında son zamanlarda sıklıkla patlıcan kebabı menüde kendisini göstermektedir. Bunların yanında kayısı, üzüm ve erikten oluşan hoşaf yani kompostu ve ayran bulunur.

Masada isteyenin alması için sarımsaklı yoğurtlu mantı, su böreği ve ya bunlara benzer yöresel yiyecekler bulunur. En sonunda da baklava ikram edilerek yemek tamamlanır. Sonrasında çay sofrası kurulur ve yeniden bazı hazırlıklar yapılır ve en sonunda meyve ikramı ile Ramazan Soframız tamamlanmış olur. Alternatif birçok sofra da kurulabilmektedir. Çünkü oldukça zengin bir mutfağın sahibi olmak, yemek seçimini de zorlaştırabiliyor. Şimdiden hayırlı iftarlar.

Bir Cevap Yaz