«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Ramazanda Yenmesi Gereken Sahurluklar

Ramazanda Yenmesi Gereken Sahurluklar

Ramazanda Yenmesi Gereken Sahurluklar

Ramazanda Yenmesi Gereken Sahurluklar

Ramazan ayında herkes ne yesek te acaba bütün gün acıkmayız ya da çok acıkmayız ve ne içersek gün boyu hiç susamadan ya da çok susamadan iftara yetişiriz. Acıktırmayan yiyecek ve içecekleri hep merak etmişizdir ve akrabalarımızın ve arkadaş gruplarımızın bak bunu yiyorum çok iyi geliyor gün boyu hiç zorlanmıyorum acıkmıyorum veya susamıyorum diye söylediklerinde hemen onu uygularız.

Türkiye’de bölgesel farklılıklar, yöresel farklılıklar ve kültürel farklılıklar sonucu sahurluklar bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Kimi yörelerde kahvaltılıklar tercih edilirken, kimi yörelerde ise çorba ve yanına sıcak yemek gibi yiyecekler tercih ediliyor.

Ramazanda yenmesi gereken sahurluklar doyurucu ve gün boyu mideyi rahatsız etmeyen ve gün boyu tok tutan yemeklerin olmasına dikkat etmeli ve mideyi dinlendirmelidir acıkmayayım diye tıka basa yememek gerekir. Yani hafif mideyi rahatsız etmeyecek yapıda ve gün boyu tok tutup vücut direncini düşürmeyecek yiyeceklerin olmasına dikkat etmek gerekir.

Ramazanda Sahurluklara Dikkat Edelim

Ramazan ayının başlangıcıyla günlük yenen öğün sayısında azalmalar olur. Bundan dolayı ramazanda yenmesi gereken sahurlukların yeterli vitamin ve minareli sağlayacak yiyeceklerin olmasını ayarlamalıdır. Ramazan ayında gün boyunca kendinizi dinç ve zinde hissetmek ve öyle olmak için çok önemli yere sahiptir. Ramazanda yenmesi gereken sahurluklar kan şekerini çabuk yükseltmeyen yiyecekleri tercih ederek ramazanı çok daha güzel ve sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Ramazan yaz aylarına denk geldiğinden dolayı vücutta aşırı terleme ile beraber vücut mineral ve su kaybediyor. Bunun için iftar ile sahura kadar olan süre içerisinde 2-2,5 litre su tüketilmeli ve bunun yanında tuz oranı yüksek olan yiyecekler olan zeytin, sucuk gibi yiyeceklerden uzak durulmalı yediğimiz yemeklere içtiğimi içeceklere ekstra dikkat etmek gerekir.

Ramazan ayının sıcak ve uzun günlerine denk gelmesi ile birlikte tok tutan yiyeceklere yönelmelidir yumurta, hurma, kuru yemiş, gibi besin değeri yüksek olan yiyecekler tüketilmelidir.

Ramazanda yenmesi gereken sahurlukların çeşitliği azalan öğün sayısı ile ters oranda yükselmesi gerekir. Azalan öğün ile beraber vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin tamamlanması ve vücudun ihtiyacının giderilmesi için çeşitlendirilmesi gerekir. Her vitaminden dengeli bir şekilde alınmalıdır.

Bir Cevap Yaz