«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Sebze Yemekleri

Sebze Yemekleri

sebze yemekleri

Sebze Yemekleri

Sağlıklı beslenme denince akla ilk gelen sebze yemekleri konusudur. Ülkemiz sebze ve meyve yönünden oldukça bereketlidir. Dolayısıyla, sebze yemeklerimiz de çeşitlidir. Her mevsimin ayrı bir yemeği vardır. Kışın pırasa, karnabahar, ıspanak, lahana, havuç, kereviz, brokoli; yazın ise fasulye, sivri biber, dolmalık biber, kırmızıbiber, patlıcan, kabak, bezelye gibi birçok sebze çeşidimiz vardır

Sebze yemekleri sofralarımızda ayrı bir yer tutar. Bu yemeklerin hafif ve sağlıklı oluşu, maliyetinin düşük oluşu, kolay temin edilebilmesi tercih edilme sebeplerindendir. Sebzeler, et ile karıştırılarak da farklı lezzetler elde edilir. Her yemeğin ayrı bir lezzeti vardır. Patates ve soğan, yaz kış her tür yemeğe kullanılan, sofralarımızdan eksik olmayan sebzelerdir.

Sebze Yemekleri Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her sebze yemeğinin belli bir pişirme süresi vardır. Bu sürelere dikkat edilmelidir. Hazırlanmış bir sebze yemeği uzun süre dolapta tutularak, her seferinde ısıtılarak tüketilmemelidir. Uzun süre bekleyen yemekler toksin üretmektedir. Örneğin; çok çabuk bozulan sebze yemeklerinden biri olan pırasa, hazırlandığı gün tüketilmeli; bu nedenle az miktarda pişirilmelidir.

Beslenme uzmanları sebze tüketimini önerdikleri kadar, pişirme ve saklama koşullarına uyulması konusunda da uyarılarda bulunmaktadır. Her gün taze bir yemek yapmak daha uygundur. Sebzelerin haşlanarak karıştırıcıdan (blender) geçirilmesiyle çok lezzetli ve şifalı çorbalar yapılabilir. Bu çorbalarında günlük yapılması önerilir. Çok sağlıklı olan sebze yemeklerini kurallarına göre hazırlarsak, sağlıklı bir beslenme uygulamış oluruz.

Sebze Yemeklerinin Faydaları

Sebze ve meyvelerin sağlığımıza faydaları tartışılmaz. Her yemekte sebze tüketmemiz, sindirim açısından daha sağlıklı olmamıza yarar sağlar. Sindirim sisteminin iyi çalışması, bütün vücudumuzu etkiler. Sebze yemeği yenmeden bir gün geçirilmesi bile metabolizmayı yavaşlatmaya yeterlidir. Metabolizma yavaşlarsa vücutta gaz ve şişkinlik sorunları oluşur. Bağırsaklarda bir problem olursa bütün vücut bundan etkilenmektedir.

Bağırsakların iyi çalışmaması durumunda kilo alımı kolaylaşır. Sebze yemekleri az kalorilidir ve kolay sindirilmektedir. Midemiz yorulmaz. Cildimize, saçlarımıza, kemiklerimize vitamin ve mineraller göndeririz. Sebze yemeklerimizi zeytinyağı ile yaptığımızda faydasını daha da katlamış oluruz. Tek tip beslenme tabii ki olmaz; sebze yemeklerimizi et, tavuk, kıyma ile de pişirmemiz faydalı olmaktadır.

Bir Cevap Yaz