«
 1. Anasayfa
 2. Et Tarifleri
 3. Söğürmeli Kebap

Söğürmeli Kebap

Bunu Yazdır

Söğürmeli Kebap

Kaç Kişilik: 4 Pişirme Süresi 10 dakika Hazırlık: 45 dakika

Malzemeler

 1. Kıyma: 500 gram
 2. Kuru soğan: 1 adet
 3. Sıvı yağ: 2 yemek kaşığı
 4. Maydanoz: 1 tutam kadar
 5. Baharat: Tuz, karabiber ve kırmızı pul biber
 6. patlıcan
 7. zeytinyağı
 8. 2 yemek kaşığı tuz

Yapılış

Misafir sofralarının vazgeçilmezi olan söğürmeli kebaap tarifi için ilk olarak köftesi yapılır. Köfte için bir kaba kıyma konulur. Üzerine soğan rendelenir. Kıyam ve soğan karıştırıldıktan sonra sıvı yağ, tuz, karabiber, pul biber ve maydanoz eklenir. Elde edilen harç iyice yoğurulur ve buzdolabında ağzı kapatılarak ortalama 30 dakika kadar dinlendirilir. Harç dinlenirken patlıcanlar közlenir. Közlenen patlıcanlar soğuduktan sonra soyularak küçük küçük doğranır. Doğranan patlıcanlar bir kaba alınarak üzerine zeytinyağı ile tuz gezdirilir. Patlıcanlarda hazırlandıktan sonra dinlenen harç alınarak küçük küçük şekiller verilir. Ardından kızdırılmış yağda kızartılır. Kızaran köfteler patlıcanların üzerine yerleştirilir.  Üzeri ise kızarmış domates ve biberle süslenir.

Söğürmeli Kebap Püf Noktaları

Hazırlanan Söğürmeli kebap tarifi için birkaç püf noktasına dikkat edilirse harika bir yemek çıkar ortaya. Öncelikle hazırlanan harç 30 dakikadan önce buzdolabından çıkarılmamalıdır. Ayrıca köftelerin kızaracağı yağ önceden kızartılmalıdır ve köftelerin kızartılma aşamasında da yağın altı oldukça harlı olmalıdır.

Söğürmeli Kebap İle İlgili Notlar

Hazırlanan harçtaki soğanın rendelenmiş olması önemlidir ki köftede dağılmasın. Ayrıca patlıcanlar közlendikten sonra kolay soyulsun istenirse sıcakken bir buzdolabı poşetine koyulup ağzı kapatılmalıdır. Böylelikle soğuduktan sonra çok kolay bir şekilde soyulabilir.

Bir Cevap Yaz