«
  1. Anasayfa
  2. Çorba Tarifleri
  3. Tavuklu Buğday Çorbası

Tavuklu Buğday Çorbası

Hazırlanışı

Akşamdan ıslattığınız buğday muhtemelen suyunu çekmiştir. Tekrar tencereye üstünü dört parmak geçecek kadar su ilave edin. Tavuğu da içine koyun. Tavuk pişince tavuğu bir tabağa alın, soğusun. Çorbayı el blenderı ile iyice pürüzsüz hale getirin. Buğday çok su kaldırır. Çorbanın koyuluğuna göre su ekleyin. Tavuk etlerini derisinden sıyırarak ince ince çorbanın içine didikleyin. Tekrar 5-10 dakika daha kaynatın. Servise yakın çorbayı kısık ateşte ısıtın. Gerekiyorsa tekrar su ilave edin. Tereyağını küçük bir tencerede eritin. Kırmızı biberi koyun. 5 dakika sonra (hafif rengi dönmeye başlayınca) altını kapatın. Isıttığınız çorbayı kaselere koyun. Üzerine birer kaşık, hazırladığınız tereyağlı biberli karışımdan gezdirip servis edin. Hazırladığınız tereyağlı sosu çorbanın içine de katabilirsiniz.

Bunu Yazdır

Tavuklu Buğday Çorbası

Kaç Kişilik: 4 - 6 Pişirme Süresi 35 dakika Hazırlık: 30 dakika

Malzemeler

  • 1 saplı cam kupa buğday (bir gece önceden yıkayın ve tencereye koyun, üzerini 5 parmak geçecek su ekleyin, kaynadıktan sonra altını kapatın, ertesi güne kadar bekletin)
  • 3 adet tavuk but (yıkayın)
  • 3 dolu kaşık tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Önemli Notlar

  • Arzuya bağlı olarak servis ederken çorbayı soya sosu ile de (yeşil kapaklı olanı daha az tuzludur) servis edebilirsiniz. Soya sosu çok tuzludur. Hangi yemekte kullanırsanız bu bilgiyi aklınızdan çıkarmayın.
  • Bu çorba soğuduğu zaman koyulaşır. O yüzden mutlaka kısık ateşte ısıtın ve ısınmaya başladıktan sonra gerekirse kaynamış su ilave edin. (Bütün çorbalar genelde soğuduğu zaman koyulaşır. Hepsine ısıtırken aynı işlemi uygulayın.)

Bir Cevap Yaz