«
 1. Anasayfa
 2. Çorba Tarifleri
 3. Terbiyeli İşkembe Çorbası

Terbiyeli İşkembe Çorbası

Bunu Yazdır

Terbiyeli İşkembe Çorbası

Kaç Kişilik: Pişirme Süresi Hazırlık:

Malzemeler

 1. 500 gr. işkembe (Dana veya koyun)
 2. 2 kaşık yağ
 3. 2 kaşık un
 4. Terbiyesi:
 5. 3 yumurta
 6. 2 kahve fincanı sirke
 7. 5-6 diş sarımsak
 8. 1 limon
 9. Tuz
 10. Kırmızıbiber

Yapılış

 1. İşkembe çorbasında olduğu gibi işkembeyi pişiriniz. İşkembeler pişince, tencereden çıkarıp, küçük parçalara doğrayınız. Bir tencereye 1 kaşık yağ ve unu koyup, hafif pembeleşmeden kavurunuz. Sonra işkembe suyunu yavaş yavaş ilave edip, yağla unu iyice eziniz. Bir taşım kaynatıp, doğranmış işkembeleri atınız, tekrar bir-iki dakika daha kaynatıp, terbiyesini koyunuz. Terbiye konduktan sonra 1-2 defa daha kaynatıp, ateşten alınız. Kaseye boşaltıp, üzerine kırmızı biberli yağ gezdirip, yanında sarmısaklı sirke ile servis yapınız.

Terbiyesi İçin

Bir kaseye 3 yumurta sarısı, 1 limon suyu koyup, iyice karıştırınız. Sonra kaynamakta olan çorbaya katıp, bir taşım kaynatıp, indiriniz. Fazla kaynatırsanız, terbiye kesilir.

İşkembenin Temizlenmesi

İşkembelerin yüzünü ve tersini bol suyla 3-4 de fa yıkayınız. Yıkanmış işkembeleri bir tencereye koyup, üzerine çıkacak kadar su koyup el dayanabilecek sıcaklığa kadar ısıtınız, İşkembe ısınırken, arada bir alt üst ediniz. İşkembenin pürtükleri soyulmaya başlarken, tencereyi ateşten alınız. İşkembeleri sudan çıkarıp, düz bir yüzeyde bıçakla veya temiz bir fırçayla işkembenin pürtüklerini temizleyiniz. Tekrar 3-4 defa suyla yıkayıp, istediğiniz yerde kullanınız.

 

Bir Cevap Yaz