1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Sporcu Yemekleri

Sporcu Yemekleri

«

Sporcu Yemekleri

Günümüzde bedensel görünüme önem arttığı için spor hayatımızın vazgeçilmez bir yerine sahip oldu. Bu durum da yanında beslenme alışkanlıklarında değişimi meydana getirdi. Sporun bedensel görünümü düzeltmenin yanında sağlık açısından da değeri büyük önem arz etmektedir ve günümüzde bu durum oldukça revaçtadır. Herkes hem sağlıklı bir bedene hem de güzel fiziksel görünüme sahip olmak için oldukça bilinçli bir bakış açısına sahiptir. Bu durumda Sporcu Yemekleri adı altında beslenme alışkanlığında değişik bir sürece girilmiş olunuyor. Sporcu Yemekleri hem sağlıklı hem az kalorili hem de lezzetli yemeklerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Sporcu Yemekleri hem az kalorili, hem sağlıklı, hem bol proteinli, hem lezzetli, hem de hafif besinlerden oluşmaktadır. Spor sonrasında yenilen protein ağırlıklı besinler ile vücudun ka oranı artırılırken yapılan spor ile yağ oranında azalmalar için uygun ortam oluşturulmaktadır. Yağ oranını azaltmak için farklı diyetler, kas oranını artırmak için farklı diyetler, vücudun direncini artırmak için de daha farklı diyetler uygulanmaktadır.

Eskiden yaygın olmamakla birlikte günümüzde bilinçlenen teknoloji nesli herşeyin en iyisini araştırıyor ve bu durumda Sporcu Yemekleri de büyük kitlelerce araştırılan bir konu haline geliyor. Araştırmalar arttıkça yeni yeni fikirler, tarifler de ortaya çıkıyor ve insanlar her geçen gün daha güzel ve daha etkili olan menüleri öğrenme çabasına girişiyor. 

Sporcu Yemekleri Neyi Kasteder?

Sporcu yemekleri, sportif aktivite sonucunda vücutta meydana gelen enerji boşluklarını en kısa zamanda ve en doğru şekilde tamamlamak amacı ile ve vücutta oluşan yorgunluğu en kısa sürede gidermek için protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Bunun için de Sporcu Yemekleri sıkça araştırılmalı ve buna uygun besinler tüketilmeye çalışılmalıdır.

Vücuttaki enerji depoları yoğun spor sonrasında boşalıyor ve ortaya enerji kayıpları çıkıyor. Bu durumda oluşan enerji kaybını en kısa sürede toparlamak için sağlıklı ve en doğru besinler seçilmelidir.

Antrenman zamanı yaklaşmaya başladığında –yaklaşık yarım saat öncesinde- ağır besinler tüketilmemelidir. Ağır besin tüketimi sonucunda vücudunda ağırlık, halsizlik ve kusma isteği ile seyreden yorgunlukla beraber sporcunun gerçek performansını sergilemesini engeller. Bu nedenle Sporcu Yemekleri antrenmandan önce de dikkate alınması gereken bir husustur.

Bir Cevap Yaz