1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Tatlılar

Tatlılar

«

Tatlılar

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan tatlılar kategorisi, artık hepimizin zevkle yediği ürünlerdir. Tatlılar, özel anlarımızın vazgeçilmezleridir. Doğum günleri için özel üretilen pastalar, en sevinçli anlarımızın kutlamaları olan tatlılar, hediye olarak götürebildiğimiz tatlılarTatlılar bir anın özel ve güzel olmasını garantileyen ürünlerdir. Moralimiz biraz bozuksa hemen bir tatlı ile keyfimizi yerine getiririz. Keyfimiz çok yerinde ise bir tatlı ile bu anı damağımıza mühürleriz. Günümüzde tatlı çeşitleri sürekli artmaktadır. Her damak tadı için özel üretilirler.

Genellikle sütlü ve şerbetli tatlılar olarak sınıflandırırız. Türk mutfağı, tatlı konusunda rakipsiz bir mutfaktır. Baklavayı başka bir yerde böylesine güzel bulamazsınız. Türk lokumu ile sözlüklerde özel bir yerimiz bile var. Her yörenin kendine özgü bir tatlısı kesin olur. Örneğin Karadeniz’in özel tatlısı Pepeçura, Erzurum’un kadayıf dolması, Trakya mutfağının Hayrabolu tatlısı, Tokat’ın hira tatlısı gibi pek çok bilinmeyen, hak ettiği üne henüz kavuşamamış tatlıların yanı sıra kimsenin aklından çıkmayan ve özenle aranan tatlılarımız da var. İzmir’in bombası, Ankara’nın sakızlı sarması, sokaklarımızın vazgeçilmezi halka tatlısı ve tabi ki Antep baklavası.

Tatlıların Günlük Hayatımızdaki Yeri

Tatlılar her anımızda yanımızda olan ürünler. Doğum günleri zaten hemen ilk akla gelen tatlısız olmayacak özel günlerimizden. Fakat bunun yanı sıra daha derin geleneklerimizden gelen özel anlarımızda da tatlı hep yanımızda. Mesela, şimdi nişanlanmak olarak adlandırdığımız özel güne bazı yörelerimizde hala “tatlı yenmek” denmektedir. Bu özel gün davet edilen herkese baklava dağıtılarak kutlanır.

Başka bir örnek olarak cenaze törenlerinin vazgeçilmesi, helva. Kaybettiğimiz yakınımız için insanlara helva dağıtarak yakınımızın ruhunu rahat ettirmeye çalışırız.

Tatlı bizim deyişlerimizin bile önemli bir parçasıdır. “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım”, “tatlı dilli”, “bir işi tatlıya bağlamak” gibi.

Şekersiz Tatlı

Günümüzde şeker konusu biraz tartışmalı bir konu olduğu için artık şekersiz tatlı seçenekleri de gittikçe artmaktadır. Şeker yerine pekmez ya da bal kullanılan tatlıları her yerde görebilmemiz mümkündür. Bu da tatlı yemekten ne kadar vazgeçemediğimizin bir kanıtı olsa gerek. Şekerden vazgeçebiliriz ama tatlıdan asla.

Bir Cevap Yaz