1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Uyumlu Menü Oluşturmak

Uyumlu Menü Oluşturmak

«

Uyumlu Menü Oluşturmak

Türk insanı olarak misafir ağırlamayı, onları misafirliklerinden memnun ve mutlu bir şekilde uğurlamayı çok severiz. Geçmişimizden beri gelen adetlerimiz içinde de misafirperverlik bulunur. Misafirlerimizi memnun etmenin önemli kısmı yemek konusunda onları tatmin etmek gelir bizim için. İstediğimiz sonuçları almak için gelecek olan misafirlerimizin damak zevklerine göre yemek menüsü hazırlamak isteriz.

 Damak zevklerinden haberdar olmadığımız misafirlerimiz için hazırladığımız menüler bizleri biraz daha zorlayabilir. Bu noktada hazırlayacağımız menü de dikkat etmemiz gereken önemli nokta ise uyumlu menü oluşturmak olacaktır. Uyumlu menü oluşturmak damak zevklerini bilmesek de misafirlerimizin memnun kalacağı yemekler meydana getirmemizi sağlayacaktır. Peki uyumlu bir menü oluşturmanın püf noktaları nelerdir?

Uyumlu Menü Oluşturmanın Püf Noktaları

Yemek davetlerimizde yemeklerimizin lezzetinin etkisi kadar yemeklerin lezzetlerinin birbirleri ile olan uyumları da oldukça önemlidir. Menümüzü oluştururken ilkemiz uyumlu menü oluşturmak olmalıdır. Bu yüzden menü hazırlarken damaklara hitap edebilmek için yemeklerimizin birbirleri ile olan lezzet ahengini yakalamamız gerekir. Bu ahenk için çorba, ara sıcak, ana yemek, tatlı lezzetlerimizin birbirinden uzak zıt olmamasına dikkat etmeliyiz.

Örneğin pilavın olduğu bir menü de makarna da olmamalı. Ya da bir imambayıldının yanına makarna servis etmemeliyiz gibi. Bu uyumu yakaladığımızda yemeklerimiz lezzetlerini katlayacaktır. Menü içerisinde ki uyum aynı zamanda beslenme dengesinin de yol gösterdiği şekilde tasarlandığında lezzet olarak da memnuniyet sağlayacaktır. Buna örnek olarak da bir menü de sadece et ve türleri olmalı, et yemeğimizin yanında onu dengeleyecek olan sebzemizin de bulunması çok daha uygun olacaktır.

Uyumlu Menünün Servisi

Misafirlerimize uyumlu menü oluşturmak ile işe başladık ve gayet leziz tatlar ortaya çıkardık. Peki sadece bu yeterli mi? Aslında hayır. Çünkü yemekler ne kadar lezzetli olursa olsun görüntüleri de lezzetleri kadar iyi değilse tam olarak beklentiyi karşıladığını söyleyemeyiz. Uyumlu bir menünün tamamlayıcısı da şık bir sofra düzeni ve servistir. Bu yüzden soframızın düzenine ve temizliğine dikkat etmeliyiz. Yemeklerimizin yenmesi sırasında misafirlerimizin ihtiyaç duyacağı tüm araçları soframızda hazır etmiş olmalıyız.

Bir Cevap Yaz