1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Yemekte Malzeme Seçiminin Önemi

Yemekte Malzeme Seçiminin Önemi

«

Yemekte Malzeme Seçiminin Önemi

Öncelikle yemek yapmayı sevmek ve lezzetli yemekler yapabilmenin en önemli hususu güzel, taze, mevsiminde toplanmış sebzelerden, helal kesim etlerden, taze balıktan, kısaca özenle seçilmiş, bir araya getirilmiş gıdalardan geçmektedir. Taze, bahçeden yeni toplanmış bir domatesle menemen yapmak mı daha lezzetli, yoksa kış mevsiminde seradan toplanmış, doğru düzgün kızarmamış domateslerden yapılan menemen mi daha lezzetlidir? Tabiki daha ocaktaki tavanın üzerine koyduğunuz andan itibaren mutfağa yayılan o buram buram kokusuyla bahçeden gelen domateslerden yapılan menemen daha lezzetlidir. Bu kadar basit bir örnekten dahi anlaşılabileceği üzere Yemekte Malzeme Seçiminin Önemi yadsınamayacak kadar kıymetlidir.

İnsan yemeği kime yapar? Neden yemek yapar? Yemek sadece doymak için mi yapılır, yoksa yemek yapmak bir aşk mıdır? Eşinizin kalbine giden yol olarak tabir edilen mutfakta birbirinden lezzetli yemekler yapmanın yolu da taze ve özenle seçilmiş sebzelerden, etlerden, süt ürünlerinden, baklagillerden ve daha nicelerinden geçmektedir. İnsan yemeği sevdiğine yapar. Sevdiğine yaptığı yemek daha da lezzetlenir, içinde tarifi verilemeyen bir lezzet belirir. Bu durumda yemek de sadece doymak için yapılmaz cevabını da almış oluyoruz. Yemek yapmak bir aşktır, heyecandır, plandır, hevestir, moral bulmadır, huzurdur, yemek yapmak bir sanattır ve her aşçı da bir sanatçıdır.

Yemekte Kötü Malzeme Seçmemeye Dikkat

Yemek yaparken kullanılan kötü malzemeler size de sevdiklerinize de zarar vermekten başka bir şeye yaramaz. Günümüz hastalıklarından en vahim olanı kanserdir ve bunun başlıca nedeni hormonlu, sağlıksız ve katkılı maddelerden oluşmaktadır. Bunlarla yapılan yemekler ne kadar özenle hazırlanırsa hazırlansın sevdikleriniz için büyük bir tehdit kaynağıdır. Bu nedenle sevdiklerine zarar vermek istemeyen herkes Yemekte Malzeme Seçiminin Önemini, kıymetini bilmektedir.

Yemeğinizi yaparken verdiğiniz kıymete değmesi için seçtiğiniz besinlerin özenle seçilmiş olmasına dikkat etmeniz, sevdiklerinize vereceğiniz en güzel hediyedir. Yemekte Malzeme Seçiminin Önemine dikkat ederek daha sağlıklı, kaliteli ve sevdikleriniz ile uzun ve güzel bir ömür sürebilmek sizin ellerinizde…

Bir Cevap Yaz